Kõige efektiivsem abivahend ninaverejooksu peatamiseks

Üldiselt püütakse ninaverejooksu kontrolli alla saada marlitampoonide, vatiga või kuidagi muudmoodi. Tegelikult saab seda peatada ka märksa lihtsamalt ja efektiivsemalt.

Hiina meditsiinist on tuntud ravi Su Jok, mida tehakse labakätel ja -jalgadel, kuhu projitseeruvad kõik inimese elundid ja kehaosad. Nina punkt asub pöidla lõpulüli pehmel poolel, seal, kus on nahal nähtava pöörise keskpunkt.

Ninaverejooksu peatamiseks läheb Hiina meditsiinis vaja vaid ühte tikku. Tuleb võtta väävlita tuletiku ots ja suruda see pöidla tippu. Verejooksu korral vajutage tikuotsaga pöidlal kirjeldatud punktile, keskmise tugevusega, 3–5 minuti vältel. Selle aja jooksul peaks verevool ninast lakkama.

  • Kontrollimaks punkti õigsust, vajutage enne kuhugi suvalisse punkti peopesal. See ei tohiks valulik tunduda. Probleemse nina puhul peaks aga pöidlal olevale ninapunktile vajutamine olema valulik.
  • Õige punkti leidmiseks võib tikku 3 mm võrra nihutada kõrvale ja üles-alla. Õige punkt on käes, kui vajutamine tundub valus.
  • Pole oluline kumma käe pöialt mõjutad, kuna nina punkt asub mõlemal pöidlal.

Tikutrikk ei tööta mitte ainult ninaverejooksu puhul, vaid ka ninakinnisuse puhul ning kui läbi nina hingamine on takistatud. Sellisel juhul tuleb punkti mõjutamist korrata mitmel korral.

Teised nipid ninaverejooksu korral

  • Kalluta pea ettepoole (ära kalluta pead taha, kuna siis läheb veri kurku ja makku).
  • Pane midagi külma kukla, ninajuure või otsmiku peale (kui võtta külmikust jääkott, siis ei tohi seda asetada otse paljale nahale, vaid tuleb alla asetada rätik või mõni muu riideese).
  • Istu paigal (ettepoole kaldu).
  • Sülita kurku läinud veri välja.
  • Võid proovida varianti, kus vajutad pöidla ning sõrmedega ninasõõrmed kümneks minutiks kinni, nii et hingad mõni aeg läbi suu.

Kasulikud nõuanded

  • Peamine on jääda võimalikult rahulikuks.
  • Ära närvitse. Ärritumine teeb ninaverejooksu hullemaks.
  • Väldi ülekoormust nii tööl kui trennis.
  • Puhka rohkem. Üleväsimuse ja ületöötamisega on ninaverejooks kergem tulema. Maga end korralikult välja.
  • Pingete korral võta aeg maha.
  • Kanna igaks juhuks alati kaasas kas vatti või salvrätikuid. Kui soovid kasutada Hiina medistiini nippi, pane kotti ka tikud või aseta oma kosmeetikakotti tikk, et saaksid vajadusel selle võtta ja pöidla otsale suruda, kui ninast hakkab verd tulema. Kui tikku pole võtta, sobib hambaork või pastakaots või mõni muu ese, mis poleks liiga terav.

Miks jookseb ninast verd?

Põhjuseid võib olla mitmeid. Väga paljud arvavad, et tihedate ninaverejooksude põhjustajaks on nõrgad veresooned ning on vaja minna nina veresooni kõrvetama. Tegelikult see alati nii ei pruugi olla. Üheks ninaverejooksu põhjustajaks võib olla ka nina kuiv limaskest. Selle puhul ei tohi nohuga ka ninakaudset nohurohtu võtta, kuna nohurohi kuivatab nina limaskesta veelgi ning ninaverejooks on kergem tekkima. Kuiva limaskesta puhul kõrvetamist ei tehta – selle probleemi puhul on apteegis saadaval eraldi rohud, mis limaskesta niisutavad. Kõrvetamise puhul aga pannakse ninna keemilist ainet. See tekitab kuntsliku haava, mis kõrvetab veresooned kinni ning haavale tekib hiljem koorik.

Et teada saada, miks sul jookseb ninast verd, konsulteeri arstiga ning lase tal oma nina kontrollida. Nina-kurgu-kõrvahaiguste arst vaatab ninapeeglitega ninna, et teha kindlaks ninaverejooksu lähtekoht. Nina verejooksu võivad põhjustada veel ka traumad, vigastused, kõrge vererõhk, allergia, mõned rohud ning ka uimastite tarvitamine.

Kasutatud allikas: Lilli Räägel, anestesioloog ja nõelraviarst, Maaleht

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here