Liigesevalu vajab uurimist!

Liigeseid ei pea reeglina lihtsalt niisama uurima, kuid liigesevalu korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, eriti kui valuga kaasneb turse või hommikuti liigesejäikus, mis kestab viiest kuni kümne minutini.

Liigesevalu esineb küllaltki sagedasti. Valu võib olla seotud traumaga, tingitud biomehaanilistest häiretest, põletikust liigestes, liigeste kulumisest jne. Üks viise, kuidas liigesevalu uurida, on MRT ehk magnetresonantstomograafia.

Kuidas näeb välja kogu protseduur läbi patsiendi silmade, seda me teile lähemalt räägimegi.

Kui uuringule tulla, tuleb arvestada mõningase ajakuluga. Uuring võib võtta aega kuni 50 minutit. Esimest korda MRT aparaati nähes meenutab see mingit seadeldist kuskilt ulmefilmist. Mammograafia kliinikus on lausa kaks magnetresonantstomograafi, millest üks on mõeldud spetsiaalselt liigeste uurimiseks.

Uuringule tulles eelista mugavat, pigem sportlikku riietust. Arvesta, et uuringuruumi ei tohi kaasa võtta metallist esemeid, mis sisaldavad magnetilisi metalle (nt rauda). Tegu on halli aparaadiga, patsient paigutatakse uuringulauale pikali ning haige piirgon paigutatkse mähisesse e. pooli, mis on vajalik uuringu tegemiseks. Kui patsiendile on tagatud uuringu ajaks mugav asend, siis lükatakse laud koos patsiendiga masinasse nö. kahe tableti vahele. Karta pole midagi, sest spetsiaalne liigeste MRT aparaat on avatud MRT aparaat. Ka ei põhjusta MRT aparaat valu. Väikeseks valu tekkimiseks peab siiski valmis olema, sest valu võib tekkida pikaaegsest sundasendist uuringu ajal, kuna uuringu ajal liigutada ei tohi. MRT ei kasuta ioniseerivat kiirgust ehk röntgenkiiri, seega ta ei ole otseselt ohtlik.

Kui MRT aparaat infot kogub, on seal lamades samal ajal kuulda mürinat. Müra tekitab poolide sisse- ja väljalülitamine. Kui inimest müra väga häirib, on võimalik küsida kõrvaklappe, mis seda vaigistavad. Uuringu ajal liigutada ei tohi, tuleb olla kindlasti paigal.

Tavaliselt ollakse uuringuruumis üksi, kuid radioloogiatehnik käib sind jälgimas ja kontrollimas, et kõik oleks kenasti. Tänu sellel on tehnik alati sinu jaoks olemas. Kui uuringut tehakse lapsele, siis tohib ka lapsevanem samal ajal uuringuruumis koos lapsega olla.

Pärast MRT uuringut võid jätkata oma igapäevaseid toiminguid. Juhtudel, kus on kasutatud rahusteid, on vaja taastumisperioodi. Uuringu tulemused võidakse saata otse sind uuringule suunanud arstile või kutsutakse sind vastusele järele. Kõik käib lihtsalt ja kiiresti.

Kui esineb pidev ning elu segav liigesevalu, siis tasub seda kindlasti hakata ravima ning iga ravi aluseks on diagnostika. MRT uuringu protseduur kestab küll pea tund aega, kuid sealt saadavad andmed on väga detailsed ning tänu nendele on võimalik diagnoosida ja hinnata paljusid muutusi, mida teiste meetoditega hinnata ei saa.

Kui soovid ennast uuringule kirja panna, siis vajalikud kontaktid leiad siit.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here