Nipid istutamiseks: millised toataimed ja kuidas tuleb praegu ümber istutada?

nipimeister-horticom-toataimed

Toataimedel on algamas uus kasvuhooaeg. Kevadel ümberistutatud taimed juurduvad praegu kõige paremini ning saavad värskes mullas sisse hea kasvuhoo. Jagame tänases postituses mõned nipid ja lühikese õpetuse, kuidas ning millised toataimed ümber istutada tuleks.

Kõiki toalilli pole vaja igal aastal ümber istutada. Veidi suuremat potti ja värsket mulda vajavad igal kevadel noored rohtsed taimed ja kiirekasvulised liigid. Vanemad taimed tuleks istuta ümber 2–3 aasta tagant või harvemgi, vastavalt vajadusele. Õiged mullad ja vahendid ümberistutamiseks leiad aianduskeskustest ja jaekaubandusest üle Eesti.

Kaktuseid ja teisi sukulente võid samuti liigutada harvem. Õitsev taim istuta ümber alles pärast õitsemist.

Kindlasti vajab taim suuremat potti siis, kui juured hakkavad poti põhjast välja pressima. Lausa ülim aeg ümberistutamiseks on siis, kui kastmise ajal jookseb vesi sirinal potist otse alusele – sellises potis pole enam peaaegu üldse mulda, juurepall on seest tühi ja juured keerutavad ruumipuuduse tõttu ringiratast mööda poti seinu.

Uus pott võta vaid veidi suurem: piisab, kui läbimõõt on 3–5 cm suurem (sõrm mahub vana ja uue poti serva vahele).

Universaalne toalillemuld sobib peaaegu kõikidele õitsvatele ja lehtdekoratiivsetele taimedele. Spetsiaalsed mullasegud on müügil sõnajalgadele, kaktustele, tsitrustele, palmidele, orhideedele.

Muldadest soovitame kasutada Horitcomi poolt maale toodud Compo lillemulda ja Compo palmimulda, mis parandavad mulla struktuuri ja väetustaset. Taimede väetamiseks sobivad hästi Compo universaalne toataimede vedelväetis ja roheliste taimede vedelväetis. Horticomi tooteid leiab kõikidest hästivarustatud kauplustest üle Eesti.

Kuidas taime õigesti ümber istutada?

  • Eelmisel päeval kasta taime põhjalikult.
  • Istutama asudes koputa taim koos juurepalliga potist välja.
  • Eemalda ettevaatlikult juurte ümbert nii palju vana mulda kui võimalik.
  • Kui juured kasvavad ringiratast ja on tihedalt omavahel läbi põimunud, proovi neid lahti harutada.
  • Kuivanud, vigastatud ja haiged juured lõika ära.
  • Poti põhja pane kiht kergkruusa. See imab endasse liigse vee ja juured ei jää õhupuudusesse.
  • Sega istutusmulla sisse pikatoimelist väetist, siis pole taime vaja pool aastat väetada. NB! Paljudele toalillemuldadele on tootja juba selle lisanud.
  • Pane poti põhjal olevale kergkruusale nii palju mulda, et poti keskele asetatud taim jääks samale kõrgusele, nagu ta kasvas vanas potis.
  • Nüüd hakka juurepalli ümber mulda lisama. Pane seda väikestes kogustes, vahepeal tihenda kergelt. Potti võib ka raputada, et juurte vahele ei jääks tühje kohti.
  • Mulla pind peab jääma poti servast 1–2 cm allapoole, et oleks ruumi kastmisveele.
  • Lõpuks kasta taime põhjalikult, et vesi viiks mullaosakesed tihedalt juurte ümber.
  • Ümberistutatud taime hoia nädal aega kohas, kuhu ei paista keskpäevane tugev päike.
  • Kui sa ei seganud mulla sisse pikatoimelist väetist, siis hakka taime korrapäraselt väetama umbes kuu aja pärast, kui ta on korralikult juurdunud. Esimestel kordadel lisa kastmisveele väetist soovitatud kogusest veidi vähem.

Mõned nipid lisaks

Kui taime pole põhjust ümber istutada või ta on liiga suur ja raske, asenda pealmine mullakiht 2–3 cm sügavuselt värske mullaga. Seegi mõjub kosutavalt.

Sõnajala kuivanud õhujuuri ära lõika ära, vaid keera ümber juurepalli. Surnud juured lisavad lagunedes mulda toitaineid.

Taimi ümber istutades on õige hetk jagada ka liiga suureks kasvanud puhmikuid.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here