Kevadine istutamine: 5 sammu, kuidas aknalauad roheliseks saada!

nipimeister-lillepotid

Kuigi taimede kasvatamine võtab aega ja nõuab veidi kannatust, võib algajaks koduaednikuks hakata siiski täiesti üleöö. Isegi kui järgmisel päeval juba tomatit või basiilikut oma aknalaualt salatisse või võileivale pole lõigata, siis istutamine ometi kaua aega ei võta ning mõne lihtsa sammuga saab kodused aknalauad väikeste pottidega kenasti ehitud ja võib jääda igapäevase kastmisrituaali järgides võrseid ootama.

Meie rääkisime istutamisest Mihkliga, 27-aastase veebiarendajaga Tallinnast. Mehe sõnul on tema ühtäkki tärganud huvi potitaimede vastu üsna lihtsalt põhjendatav. “Igahommikune singi-juustu võileib on muutunud igavaks ning üksluiseks. Praegu tunnen ma juba puudust värsketest köögiviljadest ja maitserohelisest, sest poes saadavad tooted on küll ilusad, kuid maitsest ei saa nende puhul üldse rääkida,” selgitab Mihkel, et vähegi arenenud maitse jaoks on omakasvatatud ja poest saadava rohelise vahe ikka üüratu.

Nii otsustas ta oma Mustamäe korteris teha ise väikese aknalaua-istanduse ning katsetada esmakordselt, kuidas nende maitsetaimede kasvatus korteris ikkagi käib. Kas mõne aja pärast on juba võtta midagi, millega oma võiku “äkilisemaks” muuta?

5 sammu, kuidas Mihklist sai algaja aknalaua-istanduse pidaja

  • Plaan valmis, seadis Mihkel sammud Koduekstrasse. Kuigi enamikku asjadest, mida tal kohe tarvis oli, on ehk saada ka mujalt, teadis Mihkel tuttava sõnade järgi, et seal on saada nii väikesemahulisi külvikaste kui ka kergemaid ja väiksemaid väetise- ning mullakotte, sest vähemalt esialgu tal materjali suure peenra jaoks tarvis ei ole. Koduekstra pakub eraldi 12liitrist kotti just külvi- ja pikeerimismulda. Muld on peeneteraline ja sobib seega ka väikeseaugulistes istutuskastides ja pottides kasutamiseks.
  • Tarvis on ka külvikaste ja potte. Seemnete külvamiseks on mitmeid variante ka tubastes ja kodustes tingimustes. Seemned võid külvata ükshaaval külvikasti potikestesse, istutuspotti või turbapotti. Turbapoti eelis on see, et ta on mugav ja võimaldab taime kasvades ta otse koos potiga mulda istutada hiljem.
  • Ka seemneid on Koduekstras väga rikkalikus valikus. Aknalaual kasvatamiseks võib soovitada näiteks katsetada erinevat sorti tilliga, peterselliga, koriandriga. Soovitame algajatel aednikel alati pakenditelt juhendeid lugeda, sest ämbrisse astuda pole kasvõi Mihkli näitel sugugi raske. “Suure õhinaga panin kõige pealt kastipõhjadesse natuke mulda. Eufooria kõrval ei tulnud nagu mõttessegi googledada, et kuidas päriselt see külvamine käib. Seejärel märkisin kasvatuskastide peale taimenime esitähe, vastavalt T-till, B-basiilik, S-sibul. Iga taime jaoks oli 4 kasti. Siis tekkis aga kohe küsimus, kui palju ma neid seemneid sinna siis panema pean? Jagasin enam vähem võrdselt seemned ära. Vajutasin natuke mulla sisse, paar piiska vett ning mullakiht peale.” Selge on see, et Mihklil tuleb istutamine ja seemendamine uuesti teha, sest niivõrd tihedalt neid mulda pannes ei saa taimed kuidagi korralikult kasvada.
nipimeister-seemned
  • Väga paljud taimed kasvavad suurema porisemiseta aknalaual kenasti. Tähtis on, et nad saaksid küllaldaselt päikesevalgust ja sina ise ei unustaks neid iga päev vähemalt kord päevas kasta. Varases kasvustaadiumis on kõige lihtsam kasutada pritspudelit. Ka neid on Koduekstras küllaldaselt. Kasutada soovitame toasooja vett ja jälgida kastmisel, et veejuga taimele liiga ei teeks ja taime ära ei uputaks.
  • Kui taimed on ettekasvatatud ja nad on juba kenasti piisavalt suureks kosunud, oleks tark nad korralikesse pottidesse ümber istutada. Ka neid jagub Koduekstral küllaldaselt, nii erinevates suurustes, värvides kui ka kujudes.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here