Kuidas paremini uinuda?

Kellel meil ei oleks olnud kunagi raskusi uinumisega… Oled sa proovinud sellisel juhul lugeda lambaid või raamatuid, vaadata igavat telesaadet või põrnitseda lihtsalt lahtiste silmadega lage? Kas aitas? Kui ei, siis ehk aitavad sind need nipid, mis me interneti avarustest kokku oleme otsinud!

1. Võimalusel uinu ja ärka kindlatel kellaaegadel

Kui sa sead end magama järjepidevalt ühel ja samal kellaajal, harjub sinu keha ja aju sellise režiimi järgi ka tegutsema.

Kindlasti tekib ahvatlus magada nädalavahetustel kaua, ent püüa ikkagi ärgata tavapärastel kellaaegadel. Nii ei teki olukorda, kus sa oled enne tavapärast uinumisaega juba väga väsinud või vastupidiselt – energiast pakatav. Selliselt võid sa unerütmi väga kergelt uuesti sassi ajada.

www.9gag.com

Režiimi sättimisel jälgi kindlasti ka seda, et sinu uni kestaks 7-8 tundi.

2. Väldi uinakuid

Uinakute tegemine aitab taastada sinu energiataset, ent kui sul on niigi raskusi õhtuti magama jäämisega, siis tasuks uinakuid pigem vältida. Tihtipeale tekib uni lihtsalt igavusest. Proovi esmalt leida endale pisut aktiivset tegevust: jaluta, korista tuba, pese nõusid.

Kui sa aga tõesti tunned, et pead pisut tukastama, siis tee seda! Ära maga aga kauem kui 20 minutit. Sellest piisab täiesti, et ennast pisutki laadida.

3. Lülita eredad ekraanid välja 2 tundi enne uinumist

Hämar valgus ja vaikus annab su kehale märku, et aeg on uinumiseks. Nutiseadmete ja televiisori ere ekraanivalgus annab aga ajule vastupidist signaali. Kui sa ei suuda aga n-ö ekraanidest loobuda, siis kohanda ekraanivalguse tugevust.

Une kvaliteeti aitab parandada ka ruumi üldine valgus. Mida pimedam on tuba, seda parem on uni. Võimalusel tõmba akende ette paksud kardinad ning kata kinni vilkuvad tulukesed, näiteks digitaalkella numbrid.

4. Vali lõõgastav, mitte ergutav

Televiisorit ja nutiseadmeid tuleks vältida ka seetõttu, et sealt tarbitav sisu võib tihtipeale aju tegevust ergastada. Paljud saated või e-raamatud nõuavad mõttetegevust, mis tekitavad emotsioone ning ergastavad sellega sinu olekut. Lisaks ekraanidele tuleks vältida ka töökirjade lugemist, ristsõnade lahendamist, liigset muretsemist.

5. Täis kõht raskendab uinumist

Rasvaseid toite on raske seedida, mistõttu magu peab selleks tegema väga palju tööd. See teeb aga uinumise omakorda raskeks ja hoiab sind ärkvel. Võimalusel söö õhtusöök vähemalt 4 tundi enne uinumist ning kui vaja, söö hiljem midagi kergemat. Näiteks on smuuti väga hea valik.

Ettevaatlik ole ka vürtsikate ning happeliste toitudega – need võivad põhjustada kõrvetisi, mis samuti raskendavad magama jäämist.

6. Hoia ruum jahedana

Palav tuba ajab voodis vähkrema, külm tuba aga lõdisema. Enamus inimestest magab kõige paremini toas, kus on 18°C. See on paras temperatuur, mis parandab ka sinu une kvaliteeti. Soovitatav on magamistuba enne uinumist ka pisut tuulutada.

7. Mugav voodi toob hea une

Sinu voodikatted võiksid olla mugavad ning piisavalt parajad, et sa saaksid ennast nende vahel ilusti liigutada – nii, et sa ei oleks nende sisse mässitud.

Kui sa ärkad sageli kange kaela või valulise seljaga, siis oleks aeg soetada endale uus madrats või padi. Kõik inimesed pole sarnased, mistõttu mine julgelt suurde mööblipoodi ja küsi luba, et võiksid hetkeks visata mõnele madratsile selili. Küllap tunned selle õige kohe ära!

Ja kui need nipid ei aita, siis vaadake, kui magus uni nendel karvapallidel on! Ehk on ka uni nakkav…

Soovitused põhinevad www.helpguide.org artiklil “How to sleep better”.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here