Rasked plekid kergelt kaduma

Plekid

Suve lõpp ja sügis on aeg täis palju lusti, moosivarguseid ja mängurõõmu nii suurtele kui ka väikestele – tihti jäävad sellest kõigest riietele järele plekid. Mustikased käed on käinud üle t-särgi, õlised näpud on teinud mustaks teksad või rohul libisemisest on dressidel peal jäljed. Mis nippidega saaks need rasked plekid riietelt kaduma ning mis on suuremad vead mida me plekkide tekkimisel teeme, seda kõike saame kohe teada.

Kolme tüüpi plekke

Üldiselt saab igapäevaseid plekke jaotada kolmeks – happelised plekid (näiteks puuviljadest), õlised plekid (kosmeetika, määrdeõli) ning valgulised plekid (piimatooted, veri, muda). Selle põhjal saab meeles pidada peamiseid reegleid, mida riietega plekkide tekkimisel peale hakata.

Happeliste plekkide puhul, mille hulka käivad muideks ka kohv ja tee, oleks kõige parem plekki loputada külma veega – lihtsalt selleks, et see tekstiili sisse ära ei kuivaks. Kindlasti ei tohi plekki hõõruda, sest see teeb puhastamise keerulisemaks.

Teine etapp oleks pleki eemaldamine. Kui tegu on punapeedi- või puuviljaplekkidega, siis tugevama tekstiili puhul on heaks nipiks kuuma veega läbi loputamine – kata kauss plekilise riideesemega nõnda, et pleki pealispind jääks allapoole ja hoia riie kas kellegi teise abil või näiteks kummipaelaga ümber kausi serva pingul. Seejärel kalla keev vesi läbi pleki nii, et vesi justkui peseks pleki kaussi. Lõpuks pese riie ka pesumasinas läbi.

Köögiviljade puhul töötle külma veega loputatud plekki sapiseebiga ja seejärel pese riie pesumasinas läbi. Kui see ei aita, kata plekk sapiseebiga ning jäta umbes 10 minutiks seisma, seejärel loputa ning pese pesumasinas.

Väga rasked plekid tahavad pisut rohkem aega

Kui tegu on juba kuivanud plekiga, siis eeltöötle seda glütseriiniga – plekk muutub puhastusele vastuvõtlikumaks ning on suurem šanss see välja saada. Kui glütseriin on saanud umbes tunnikese oma tööd teha, siis töötle plekki sidrunimahlaga ning pese särk puhtaks.

Mida teha, kui plekk ikka välja ei tule? Siin võib abi leida hapupiimast. Jäta särk terveks ööks hapupiima sisse ligunema, loputa puhta veega puhtaks ning töötle veelkord sidrunimahlaga ja pese siis nagu sul seda on kombeks olnud pesta.

Kangemad plekid nõuavad kangemat kraami

Nuhtluseks võivad osutuda ka näiteks muda- ja vereplekid, rasked plekid, millel on valguline koostis. Esimese asjana tasub plekile kanda nõudepesu- või pesupesemisvahendit. See kaitseb pleki kuivamise eest, seejärel sega kokku pesuvahend, valge veini äädikas ning soe vesi ja jäta riideese sinna ligunema. Lõpuks pese riie pesumasinas. Pea meeles, et villaseid riideid ei tasu selle meetodiga pesta, riie võib saada kahjustada.

Kuid on veel üks liik plekke – õlised plekid, mis on tekkinud näiteks mootoriõlist, kosmeetikast või toiduõlist. Nende plekkide puhul mängib suurt rolli eeltöötlemine, milleks tasub kasutada maisitärklist või beebipuudrit ning nõudepesuvahendit. Raputa tärklis plekile, hõõru see sisse ning lase sel umbes 10 minutit oodata, seejärel tilguta peale vett ning nõudepesuvahend ja töötle seda sõrmedega ringitades, kasutada võid ka vana hambaharja.

Loeb kiirus, aga plekid pole igavesed

Mida kiiremini jaole saad, seda parema tulemuseni võid jõuda ning ka lumivalge riie võib jäädagi lumivalgeks. Ära lase plekil kuivada – määri sinna nõudepesuvahendit ning saad hiljem seda korralikult töödelda. Aga pea meeles, ole hell – tugev hõõrumine ja kratsimine võivad halvasti mõjuda. Kui tahes rasked plekid võivad sinu riietel olla, tasub proovida neid välja töödelda, sest ka kõige karmimate plekkide ots võib sinu abil kätte jõuda.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here