Üleminekuiga ja menopaus ilma kaalutõusuta. Abi on taimedest

Menopaus on naise elu loomulik ajajärk, mis saabub keskmiselt 50-51 aastasena. Üleminekuiga on aga pikem ning toob kaasa muutusi nii hormonaalses plaanis kui vaevusi, milleks on kuumahood, kaalutõus, unehäired, meeleolu kõikumine. Oluline on sel perioodil säilitada elujaatav suhtumine, endale rõõmutunde lubamine ka siis kui on raskem.

Tänapäeval räägitakse menopausi teemal palju avatumalt kui seda tehti veel paarkümmend aastat tagasi. Samuti on tänasel ajal enamike menopausiga seotud muutuste vaevuste leevendamiseks saadaval tõhusaid ravimeid. Mõnel naisel möödub üleminekuaeg vähemate kaebustega kuid teistel. Oma arstiga tasuks nõu pidada kui märgata on äkitselt saabuvaid kuumahooge, mis tingivad rohke higistamise, unehäirete, samuti meeleolude kõikumiste ja kehakaalu kiirel lisandumise korral.

Üleminekuea (klimakteeriumi) etapid

Üleminekuea all mõistetakse eluetappi, kui munasarjade funktsioon nõrgeneb ja lõpuks vaibub. Üleminekuea osas toovad arstid välja kolm erinevat etappi, millest kesksel kohal on menopaus. Menopausi saab diagnoosida n-ö tagantjärele ehk siis, kui menstruatsioonid on puudunud viimase 12 kuu jooksul. Premenopausi all mõtlevad arstid menopausile eelnevat perioodi, mil menstruaaltsükkel on veel regulaarne. Perimenopaus tähendab perioodi, mis esineb vahetult enne menopausi ja aasta pärast seda ning mille ajal esinevad menopausi lähenemisele viitavad sümptomid ja ka hormonaalsed muutused, kuid siiski on võimalik ka rasestumine. Perimenopaus algab kesmiselt 47-48-aastaselt ja kestab keskmiselt 4 aastat (vahemik 2-8 a.). Keskmine menopausi tekkimise vanus on 50–51 eluaastat.

Häirivad sümptomid

Kuumahood ja higistamine. Kui munasarjad hakkavad produtseerima vähem östrogeeni, mõjutab see ka aju osa hüpotalamust, mis reguleerib keha temperatuuri. Kuumahoog tekib, kui hüpotalamus ekslikult tunneb, et olete liiga soe hakates keha maha jahutama.

Kaalutõusu saab esmalt ohjes hoida liikumise ja tervisliku toiduvaliku osas, kuid fakt on see, et kui naine on 45-aastane või vanem, siis neerupealiste hormoonide tootmine väheneb, ainevahetus aeglustub ja rasvad hakkavad ladestuma. Harvad õnnelikud kes sel perioodil kaalus juurde ei võta, kuid üldiselt on keskmine kaalutõus 10–13 kilo.

Väga oluline roll sümptomite leevendamisel on füüsilisel aktiivsusel, tasakaalustatud toitumisel, piisaval unel ja stressitaseme madalal hoidmisel. Häirivalt rohkete kuumahoogude, higistamise, unehäirete ning kiire kaalukasvu osas on soovitav pöörduda abisaamiseks nii oma naistearsti poole, kui ka paluda soovitusi apteekrilt abistavate looduslike preparaatide leidmisel.

Prof. Dr. Petra Stute Berni Ülikoolist.

Menopausiga seotud kaalutõusu saab vältida

Saime võimaluse nõu küsida ilutoodete ja ravimite maaletooja firma Sirowa Tallinn AS korraldatud seminaril „Taimsete preparaatide mõju PMSi ja menopausaalsete sümptomite ravis“ peaesinejalt Prof. Dr. Petra Stute Berni Ülikoolist.

Ülemineku eaga seotud kaalutõusuga suureneb ka keharasva protsent ja vöö ümbermõõt, kuid samas lihasmass väheneb. Mis on ennetavateks võimalusteks, et ära hoida olulisel määralt kaalu tõus? „Minu kogemuste põhjal võtavad siiski peaaegu kõik naised kaalus juurde, sageli kuude jooksul. See on naistele väga muret tekitav, kuna neile tundub, et nad on kaotanud kontrolli oma keha üle, vaatamata söömisharjumuste muutmisele ja füüsilisele treeningule,“ vastab günekoloog Petra Stute. „Ravi Cimicifuga ekstraktiga võib aidata vähendada neid füüsilisi muutusi,“ jätkab Stute. Kliinilistes uuringutes võis tõestada, et ravimis Climofemin* sisalduv Cimicifuga ehk kobar-lursslille risoomi kuivekstrakt vähendab tüüpilisi menopausaalseid sümptomeid nagu kuumahood ja higistamine, kuid ka depressiivset meeleolu ja unehäireid.

Kobar-lursslill (Cimicifuga racemosa)

Taimne ravim Climofemin* sisaldab kobar-lursslille (Cimicifuga racemosa) risoomi kuivekstrakti, mis on näidustatud menopausaalsete sümptomite raviks. Cimicifuga ekstrakt võib leevendada mitte ainult klassikalisi klimakteerilisi kaebusi nagu kuumahood või higistamine, vaid ka keskmise ja pika kestusega tagajärgi nagu kehakaalu tõus ja metaboolsed häired. Selline on retrospektiivse kohortuuringu tulemus, mida esitleti Šveitsi Günekoloogia ja Sünnitusabi Seltsi aastakongressil Interlakenis.

Menopausaalsete sümptomitega naistel ei muutunud Cimicifuga ekstraktiga ravimisel kehakaal ega metaboolsed parameetrid. Selles osas on see taimne ravi sama efektiivne kui menopausi hormoonasendusravi (HAR).

„Kaalutõus on sageli seotud ebasoodsate muutustega metabolismi ja glükoositasakaalu kajastavates vere parameetrites, mis võib halvimal juhul areneda düslipideemiaks, insuliiniresistentsuseks ja 2. tüüpi diabeediks,“ ütleb uuringu juht professor Dr med Petra Stute Ülikooli Haigla (Inselspital’i) sünnitusabi ja günekoloogia osakonnast Bernis. „Seega on Cimicifuga ekstraktil positiivsed toimed  ja näitab, et on efektiivne alternatiiv hormoonasendusravile mitte ainult ei leevenda menopausaalseid sümptomeid, vaid võib tuua ka täiendavat kasu.“

*Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja Eesti esindus: Sirowa Tallinn AS.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here