Küüslauk – antibiootikum ja mehelikkuse ergutaja. 7 lisafakti

Küüslauku soovitatakse nii viirusnakkuste ennetamiseks kui ka haiguskahtluse korral toorelt süüa. Jaapanlaste arvates ergutab küüslauk sugunäärmete tegevust ja ka vanad kreeklased hindasid kõrgelt küüslaugu turgutavat toimet kui mehelikkuse ergutaja. Vahetult enne voodirõõmude nautimist ehk ei tasu küüslauku siiski süüa….

Küüslauk on maitsev aga paraku on tugev küüslaugulehk juba paari meetri peale tunda. Selle vastu on abinõu:  joo sooja piima või koort, võta lusikatäis majoneesi, näri sidruniviilu või sellerilehti.

7 põnevat fakti küüslaugust:

  1. Pruudikimbuks – vana kreeka pruudid kandsid abielludes lillekimbu asemel hoopiski buketti küüslaugust ja ürtidest!
  2. 19. aprill – rahvusvaheline küüslaugupäev. Sel suvel leiab juba 11. aastat aset ka Eestis Küüslaugufestival. Tegemist on sama populaarse üritusega kui Peipsi-äärne sibulalaat. Mida kõike head seal pakutakse? Näiteks küüslaugumett, küüslaugukohvi, küüslauguõlut, küüslauguviina, küüslaugusõõrikuid, küüslaugusinki, küüslauguvorsti, küüslaugušokolaadi, küüslaugusuhkruvatti ja küüslaugujäätist.
  3. Maailmas kasvatatakse üle 300 sordi küüslauku – Maitselt erineva “kangusega”, hiigelküünelisi ja minimõõtu, punaseid, lillasid, kollaseid ja lumivalgeid! 
  1. Tuntud 4000 aastat enne meie aega – ka vanad egiptlased panid küüslauku isegi vaarao Tutanhamoni hauakambrisse. Vana-Kreeka olümpiavõistlejad sõid enne olümpiat küüslauku vastupidavuse suurendamiseks. Hippokrates aga ravis küüslauguga vähkkasvajaid! Keskajal usuti küüslaugu vampiiridevastasesse ning Musta Surma tõrjuvasse toimesse.
  1. Must küüslauk ka Eestis. Lääne tippkokad on avastanud musta küüslaugu, mida Aasias kasutatakse eelkõige kalatoitude valmistamiseks ja traditsiooniliste jookide maitsestamiseks. Tegemist pole uue küüslaugusordiga, vaid 4-6 nädalat 60 kraadi juures niiskes ja soojas hoitud küüslauguga, mis selle protsessi tulemusel tõmbub mustaks ning omandab hõrgu, kergelt äädikase siirupise maitse, sest küüslaugus olev suhkur karamellistub. Must küüslauk on turul oluliselt kallim kui tavaline, ent teda kasutatakse hõrgutiste valmistamiseks, näiteks lisatakse tumedale šokolaadile trühvlite tegemisel.
  2. Kuningate ja Araabia tarkade lemmik – Prantsuse kuningas Henry IV olevat küüslauku tarvitanud koos konjakisse segatud munakollasega. „Vana araablase saladus“ on aga müstiline nimi tervisejoogile, mille saad nii: pane kohvikannu 1-2 lusikatäit kohvi, teelusikatäis suhkrut ja õhuke küüslaugukild. Vala üle kuuma veega, aja vaiksel tulel korraks keema, ning tarvita kohe!
  3. 66% maailma küüslaugust kasvab Hiinas!

 

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here