Lihtsate nippidega liigesed tugevaks!

Liigesed on kahe või enama luu vaheline ühendus, mis võimaldab luudel liikuda. Kuid paljudel inimestel kaasnevad liikumisega ka liigesevalud. Mõnikord on liigesevalud põhjustatud ülekoormusest. Näiteks füüsiline töö, valed töövõtted või sundasendis töötamine. Lisaks võib valu põhjustada liiga intensiivne sportimine. Kui valutavad liigesed tähelepanuta jätta, siis võivad valud muutuda krooniliseks. Mida siis valutavate liigestega ette võtta?

Harjutused, mis panevad liigesed liikuma

Näiteks põlv on üks selline liiges, mis lausa tõmbab ligi vigastusi, teine selline on puusaliiges. See tuleneb sellest, et mõlemad liigesed peavad taluma küllaltki suuri koormusi. Vigastused on tihti seotud ka valede treeningvõtetega. Õnneks on olemas rida harjutusi, mis parandavad liigeste olukorda või aitavad säilitada liigeste korrapärast liikuvust. Näiteks üks hea põlveliigese harjutus on kükid. Tegema peaks pigem poolkükke, sest liiga sügavad kükid võivad jällegi põlvesid kahjustada.

Teine hea harjutus on astumised trepile või mõnele muule kõrgendusele. Selleks astu ühe jalaga trepiastmele nii, et teine jalg jääb päkaga maad puudutama. Proovi nii ära tõugata, et teist jalga ei kasuta. Seejärel naase algasendisse ning korda sama harjutust teise jalaga.

Kolmandaks harjutuseks on varvastele tõus. Nagu nimigi ütleb, siis tuleb püstises asendis tõusta varvastele, mõne hetke asendit hoida ning seejärel laskuda alla nii, et varbad ja päkad on mõlemad jälle maas. Igat harjutust võiks teha 10 korda ning 3 seeriat.

Söö liigesed terveks!

Õigesti toitumine teeb samuti liigestele head. Näiteks aedviljade ja täisteratoodete söömine hoiab liigeseid korras ning võib leevendust pakkuda isegi juba valutavatele liigestele. Tähtis on süüa toiduaineid, mis sisaldavad A-, C- ja E- vitamiine, seleeni, mangaani, tsinki ja omega-3 rasvhappeid. A-vitamiini sisaldavad porgand, lehtkapsas, spinat, kõrvits, brokoli, lehtsalat, paprika, apelsin, papaia ja hurmaa. C- vitamiini leidub ohtralt tsitruselistes puuviljades ning astelpaju marjades. Omega-3-rasvhappeid leidub erinevates seemnetes ja kalades.

Kui liigesevalu hakkab igapäevaelu segama

Kui liigesevalu hakkab igapäevatoimetusi segama, siis kindlasti tuleks arsti poole pöörduda. Tõsiste liigesehaiguste korral ei aita ainult õigesti toitumine ja liigutamine, vaid vaja on ka professionaalset abi. Eriti, kui valuga kaasneb turse ning hommikune liigesejäikus. Üks võimalus, kuidas liigesehaigusi uuritakse on MRT uuring ehk magnetresonantstomograafia. MRT kujutised on väga detailsed ning võimalik on diagnoosida ja hinnata paljusid muutusi, mida teiste meetoditega hinnata ei saa. AS Mammograaf Radioloogiakliinikus on võimalik teostada kvaliteetseid terviseuuringuid, mis aitavad varakult avastada erinevaid tervisemuresid. Lisaks MRT uuringule teostatakse veel ka ultraheli-, röntgen- ja rinnauuringuid. Kliiniku diagnostikaaparaadid on tipptasemel ja kaasaegsed. Kui soovid ennast uuringutele kirja panna, siis vajalikud kontaktid leiad siit.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here