Vanad patareid prügisse ei sobi

Meil kõigil on see üks (või lausa mitu!) sahtel milles veerevad ringi need vanad patareid, mis on televiisoripultide või muu kodutehnika teenimisega end tühjaks pigistanud. Kindlasti on paljudel ka vedelemas mõni vana mobiiltelefoni, sülearvuti või isegi auto aku, mis samuti pole veel õigesse kohta välja jõudnud. Selle asemel, et patarei prügisse visata, tuleks see saata ümbertöötlusesse ja anda patareide ja akude sisule uus elu. Kuidas ja mida nendega teha tuleb ning mis neist tühjadest akudest ja patakatest lõpuks saab, sellest ka tänane lugu.

Prügisse ei sobi

Patareid ja akud on ühed vägagi põneva ülesehitusega leiutised, mille toime keskmes on keemilised reaktsioonid. Need reaktsioonid toimuvad seal mitmete erinevate metallide ja kemikaalide vahel ning just see teebki neist keskkonnale väga kahjulikud elemendid. Tavalise olmeprügi sekka visatud vanad patareid jõuavad koos kogu muu prahiga prügimäele ning teadupoolest seda prügi ei sorteerita. Prügimäel hakkab patarei aga lagunemise käigus meie loodust mitmel viisil reostama.

Esiteks tekitab lagunemine fotokeemilisi reaktsioone, mis tekitavad õhureostust. Palju patareides olevatest mürkidest leiavad ka tee põhjavette ja sealt edasi veekogudesse mis pakuvad meile toitu ning joogivett. Kõigele lisaks reostavad need pinnast nii, et seal ei kasva väga pikka aega enam midagi.

Mida teha?

Alustada võiks sellest, et vältida võimalusel patareitoimel töötavate seadmete ja mänguasjade ostmist, kuid täiesti arusaadavalt ei ole see tihtipeale võimalik. Üks hea nipp on teha elamises kindel kogumiskarp – näiteks mõni tühi kingakarp või midagi hoopis väiksemat, kuhu visata kõik tühjad ja katkised akud ning patareid. Siis on majapidamises üks kõigile teada koht kuhu sellised jäätmed saab kokku koguda.

Kui majasisene kogumiskoht on paigas, siis tuleb meeles pidada seda ka aeg-ajalt ohutusse kohta tühjendada. Vanad patareid ja akud käivad kogumiskohta – nende kogumisega tegelevad sama liiki tooteid müüvad ettevõtted ning samuti ka jäätmejaamad. Seega – kui mõnes kaupluses müüakse neid samu patareisid või akusid mida soovid ära anda, siis just nende kätte võidki oma vanad akud ja patakad viia. Omale lähima tagasivõtukoha leiad aadressilt kuhuviia.ee.

Töödeldakse uueks ümber

Kogumispunkti viidud akud ja patareid saavad omale uue elu. Nimelt võetakse need lahti, elemendid sorteeritakse ära ning nendest tehakse uusi patareisid, kodutehnikat ja erinevaid tarbeesemeid. Heaks näiteks on autoakud mille puhul on kogumine niivõrd hea, et 95% uutest autoakudest on toodetud vanadest autoakudest. Uuele ringile saatmine on tähtis ka seetõttu, et paljud patareidele olulised metallid on ühtlasi ka väga raskesti kaevandatavad ja seega paljudele tootjatele tohutult vajalikud.  Anname siis kõik omalt poolt parima, et meie looduskeskkonda säästa ning pidagem meeles, et patakas pole prügi.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here