Vahet pole, kas räägime kas mõnusast perekondlikust puhkusest, seikluslikust ümbermaailmareisist, või niisama argielust põgenemisest, enamik meist satub reisi jaoks raha otsides ühe või teise takistuse otsa. Tegelikkuses, rakendades üksnes mõnda üllatavalt lihtsat nippi, võid vähendada reisile pühendatavaid kulusid absoluutselt kvaliteeti ohverdamata.
Sätesta eelarve
Esimene samm, mida igasugu suuremate kulutuste puhul ette võtta, on realistliku eelarve sätestamine; silmas peaks pidama mõnusa tasakaaluga numbrit, mis ei jätaks sind reisil meeleheitlikult ja kümne küünega kesist ulualust otsima ega sunniks sind ka tagasi jõudes liigsete kulutuste üle mõtisklema.
Mõistliku eelarve moodustamine lubab nii eelnevalt varusid koguda kui ka reisil aega veetes oma kulutustel mugavalt silma peal hoida! Isiklikult eelistan koostamisprotsessi väiksemateks tükkideks jaotada: algselt arvestan, kui palju vajan majutuseks, kui palju toiduks, vaatamisväärsusteks, suveniirideks jne.
Broneeri targalt
Nüüdseks teame kõik, et varakult tehtud lennubroneeringud on laias laastus rahaliselt soodsaimad, kuid milleks sellega piirduda? Näiteks peaks meeles pidama, et lennujaama parkimiskoha varajane broneerimine võib nii mõnedki kopikad kokku hoida, ning lennuvalik peaks langema pigem nädalapäevale kui nädalavahetusele, mil tunglevate reisijate arv niigi hinnad lakke lööb.
Mõtle kastist välja
Paljud meist kasutavad lennupileteid ja majutust otsides kõiksugu võrdlusvariantidega veebisaite – kuigi see on kindlasti üks parimatest ja mugavamatest viisidest, et häid hinnapakkumisi leida, võib kohati targemaks osutuda ise otse hotellidesse helistamine, et parimate pakkumiste kohta küsida või lausa tingida. Lõppude lõpuks langetaksid hotellid pigem toahinda kui jätaksid selle lihtsalt tühjana seisma. Lisaks kasutavad lennu- ja hotellisaidid tihtipeale ‘küpsiseid’, mis korduvkülastuste puhul saidil kõrgemaid hindu näitavad, meelitades kliente kärmelt raha kulutama.
Sama kehtib ka valuutavahetuses – seda ei tohiks mitte mingil juhul viimasele hetkele jätta, sest lennujaamade endi vahetuskursid on legendaarselt kehvad.
Säästa, säästa, säästa!
Üks tõhus, lihtne ja enesestmõistetavana tunduv nipike puhkuserahade kogumiseks on igal võimalusel väiksemate summade kõrvalepanek, sest nõndaviisi kogunevad varud lausa märkamata. Seda võib teha nii väiksemaid kulutusi vältides – nädalas paar kohvitassi ostmata jättes – kui ka poodeldes impulssostude arvu vähendades.
Muidugi kui rahatasku reisi jaoks pole päris nii kaalukas, kui loodetud, võib alati kasutusele võtta näiteks Sihtlaenu Krediidipangast, mille saab kolme tööpäeva jooksul kenasti kätte ja mis töötab täiesti tagatiseta!
Vali vähemtuntud sihtkohad
Nii puhkust broneerides kui ka kohalviibides soovitan vältida tõelisi turistikeskusi – mitte ainult lubab suuremast linnatuhinast eemaldumine kogeda põnevamaid kultuurielamusi, vaid kogemusest lähtudes leidub ääreareaalides ka soodsamaid, hubasemaid ja kultuuririkkamaid söögikohti ja vaatamisväärsusi. Hotellid väljaspool kesklinna on juba iseenesest soodsamad variandid, rääkimata lähiareaalis leiduvate restoranide hindadest.
Väldi mõttetuid kulutusi
Välismaale minnes on kaugeltki liiga lihtne langeda üleliigse kulutamise lõksu, kas üllatuskulude või niisama kõrgete hindade näol. Sama lihtne on aga näiteks sihtkohta omavoliliselt ja täpsemalt uurida ja sel moel ennatlikult tasuta kohalikke vaatamisväärsusi-muuseume leida. Pluss, ära kunagi karda allahindlust küsida!
Kasuta reisijuhte
Millegipärast on viimasel ajal välja kujunenud reisijuhiraamatute vastane subkultuur, mil pole erilist alust – miks usaldada kinnitamata arve ja infot võõrastel internetisaitidel, kui professionaalide hinnangud ja arvamused on kõigile soovijatele kenasti saadaval? Võin ausalt väita, et pea miski pole puhkust nautides valusam kui igas kultuuris levinud tüngade ohvriks langemine; raamatud maksavad reisi vältel pea iseennast kinni.
Kokkuvõttes – ole ettevaatlik, planeeri ette, ja ära unusta silmi lahti hoida! Reisile minnakse ikkagi selleks, et keha ja vaimu taastada ja oma maailmavaadet küllastada; lõpuks on mälestused kindlasti väärt rohkem kui sendid