Jõusaali kava algajale. Jah või ei?

Personaalsed treeningud, oma isikliku jõusaali kava alusel, on igale algajale soovitatav, sest esimest korda treeningsaali minek võib tekitada tunde, et ehk ei oskagi kohe õigeid asju õigesti teha.

Õnneks on oma jõusaalis käimise staatusesümboliks määravate isikute, kes Facebookis oma asukohta treeningsaalides viibimiste osas pidevalt postitasid, Instagrammis jõusaali peeglite ees tehtud selfiesid ja oma viimase moe treeningriiete pilte jagasid, ind vaibunud. On keskendutud sellele, mida jõusaalis reaalselt tehakse ja miks sinna mindi. Tea, et igale alustajale on abiks just temale sobivate jõusaali harjutuste kavaga alustamiseks personaalsed treeningud.

Kõik algab ühest küsimusest – eesmärk?

Personaalse jõusaalikava kokkupanek algab alati ühest küsimusest: “Mis on sinu eesmärgiks?”

Inimesed käivad jõusaalis väga erinevatel põhjustel. Kes soovib kaalust alla võtta, kes juurde, kes soovib paremat enesetunnet, paremat rühti, paremat füüsilist vormi või ka ennast lihtsalt proovile panna. Treeningute eesmärk, määratakse vastavalt sellele, mida sa soovid saavutada.

Ka omapäi tegutsedes valitakse eesmärk, ent see kipub tihtipeale olema mitte nii lühikese aja jooksul saavutatav. Seetõttu võib ajuti tekkida tunne, et eesmärgi saavutamine on võimatu, motivatsioon kaob ja nädalate või kuude pärast ei enam ka jõusaali. Professionaalne treener aitab valida eesmärgi, mis on realistlik, mõõdetav ning piisavalt täpne.

Vastavalt eesmärgile pannakse kokku ka kava, mis toetab eesmärgi saavutamist. Kui võrrelda üldiseid eesmärke „kaalust alla võtta“ ja „kaalus juurde võtta“, on selge, et valitud harjutused ei saa olla identsed.

Muidugi võib internetist leida hulganisti valmistehtud kavasid, mis olevat ühe või teise eesmärgi saavutamiseks ideaalsed. Lugeda palju erinevaid soovitusi, mis on kirjutatud heade kavatsustega ent mitte konkreetselt küsijale, seetõttu ei tasu neid alati puhta kullana võtta.

Sama lugu on ka sõprade ja tuttavatega, kes on ise pikalt jõusaalis käinud. Kuigi nad võivad olla aktiivsed jõusaalihundid, ei tähenda see, et nad oskavad aidata ohutult harjutusi sooritada või just sinu piirangutega arvestades soovitada õigeid harjutusi.

Valitud nipid jõusaalitreeningutega alustamiseks leiad ka ut.ee veebist.

Me kõik oleme erinevad

Inimesed ei ole valatud ühe vormi järgi. Lisaks sellele, et kava tehakse vastavalt eesmärgile, võetakse jõusaali kava juures arvesse ka seda, milline on inimese hetke füüsiline vorm, millised on muud eluharjumused ning kas ja millised vigastused on varem esinenud, mida peab silmas pidama. Ka erinevad kroonilised haigused võivad oluliselt mõjutada seda, millised harjutused on sinu jaoks kasulikud ning ohutud.

Tee vähem aga tee õigesti

Suureks abiks alustajale on ka see, et treeneriga ei kohtuta ainult laua taga istudes, vaid koos minnakse ka jõusaali. Personaaltreener näitab ette, kuidas harjutusi sooritada.L isaks tutvustab ta sulle ka erinevaid treeningseadmeid ja nende kasutamist.

Sel põhjusel ei ole ka internetist kava tellimine enamasti parim variant, sest siis jääb nägemata harjutuste õige sooritamine.

Harjutusi treeneriga koos läbi tehes aitab ta jooksvalt parandada ka sinu asendit ja kehahoiakut harjutuste ajal. See aitab sooritada harjutusi turvaliselt ja samas alati soovitud lihasgruppe kaasates. Harjutuste ebakorrektsel sooritamisel aga suureneb oluliselt ka vigastuste oht, mis kohe kindlasti eesmärkide saavutamisele kaasa ei aita.

Impuls.ee – Spordiklubid Tallinnas ja Tartus

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here