Mida tähele panna, kui soovid osta kodu laenuga?

Hüpoteeklaen

Eks me kõik seisame kunagi silmitsi olukorraga, kus vajame mõningast finantsilist abi. Kas siis päris enda kodu soetamiseks, remondiks või mõne suurema väljamineku finantseerimiseks. Kuid enne laenu taotlemist tuleks soovitavalt ka väike eeltöö ära teha, et laenuotsus oleks ikka positiivne.

Kui võrrelda erinevate krediidiandjate laene, siis on tingimused põhimõtteliselt täpselt samad. Kuna Eestis on üks ühtne krediidiandjate seadus, mis reguleerib vastutustundliku laenamise põhimõtteid ning muud olulist, vastavad laenufirmad ja pangad ka täpselt samadele tingimustele.

See tähendab omakorda seda, et nii laenuandjad kui ka pangad peavad alluma samadele reeglitele ning seega ei ole eristamine enam põhjendatud. Kui näiteks soovid osta kodu laenuga (näiteks hüpoteeklaen), siis on olemas teatud küsimused, mille vastuseid sa peaksid teadma.

Kas sul on olemas tagatis või sissemakseks vajalik summa?

Kui hakkad esmakordselt kinnisvara ostma, siis tuleb teada, et pank ei anna kunagi kogu kodu ostuks vajaminevat raha. Pea iga finantsasutus annab sulle laenu kuni 70-80% ulatuses kinnisvara väärtusest. Ülejäänud summa tuleb sul katta oma vahenditega. Kui sul on näiteks lisatagatis kinnisvara näol, siis peab selle turuväärtus olema 1/3 võrra suurem vajamineva summa suurusest.

Kas oled suhtes?

Tihti ei võeta laenu üksi, vaid koos kaaslasega. Suured pangad näevad hea meelega seda, et oleksid ametlikus abielus. Teiste suhete puhul, näiteks kui soovivad võtta sugulased (õde, vend) või sõbrad laenu, ei pruugi pank seda arvestada. Või kui oled tubli üksikvanem, siis see võib olla panga silmis suur miinus, isegi kui saad oma eluga kenasti hakkama ning oled finantsiliselt võimekas.

Mida veel tähele panna?

Sul peab olema kinnisvara hindamisakt. Korrektse kinnisvara eksperthinnangu eest tuleb välja käia rohkem kui 100 eurot. Lisaks küsitakse tihti, mis otstarbeks sa üldse endale vara soetad? Laenu võtmisega kaasnevad mitmed lisakulutused. Kindlasti oled teadlik, et iga laenulepinguga käib kaasas lepingutasu. See tasu sõltub võetava laenu suurusest. Samuti soovib pank, et kindlustaksid nii oma tulevase kodu kui ka selle tagatiseks oleva kinnisvara. Lisaks peaksid kindlustama oma elu ja võib-olla ka oma töö. Et laen saaks lõplikult vormistatud, tuleks ka ette võtta käik notari juurde, kes  viimased vajalikud toimingud vormistaks. Ka siin on sul kulud-tasuda tuleks nii notaritasu kui ka riigilõiv. 

Finora Capitali plussid

Kui eelnev jutt käis peamiselt suurte pankade kohta, siis näiteks Finora Capital on oma laenutoodetega (näiteks hüpoteeklaen) palju paindlikum. Finora Capital aktsepteerib lisatagatisena ka kinnisvaraga, mis on juba osaliselt mõne teise laenu tagatiseks mõne panga kasuks panditud. Samuti aktsepteerib Finora Capital kaastaotlejat, kes ei pea olema abikaasa. Kui mõlemad laenu taotlejad on maksevõimelised ja saavad oma laenukohustustest aru, siis sellest juba piisab.

Aga hindamisakt? Finora Capitali laenuportfellis on hüpoteeklaen, kus leitakse tagatise väärtus ka ilma hindamisaktita. Oluline on, et tagatis asub piirkonnas, kus tehakse piisavalt tehinguid ning tegu ei ole eripärase kinnisvaraga.

Kui kinnisvara tagatisel laen ehk hüpoteeklaen sind kõnetas, siis täpsemate lepingu tingimuste kohta leiad täpsemat informatsiooni siit.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here