Novembrikuised aiatööd, millega talvele vastu minna

Loodetavasti katab maad peagi lumevaip, mis toob aina lühemaks jäävatesse päevadesse juurde helgust ja annab talveunne suikunud taimedele sooja kaitsva katte. Enne aga kui püsivad külmad ja lumi pole saabunud, vaatame üle novembrikuised aiatööd, millega talvele vastu minna.

Puude ja põõsaste kaitse 

Lumi võib sadama hakata ootamatult ja kui teda on saabumas rohkelt, siis vaata üle oma aia puud, põõsad, viinapuud, mis võivad lumeraskusega ohtu sattuda. Spetsiaalseid ilmastikule vastupidavaid taimede sidumise nööre, millega võrad toetavalt kinni siduda leiab Aednik24.ee e-poest. 

Enne maa külmumist on õige aeg paigaldada puude ümber tugikepid, millele hiljem varjutuskangas peale laotada. Varjutuskangas on vajalik okaspuude varakevadise päikesepõletuse kaitseks. Varjutuskangas on peenest plastribast kootud tihe võrk, mis hajutab päikesekiirgust ja võrgu tekitatud varjus võra ei kuumene. Puude varjutamise korral väheneb võrast vee aurumine ja okaste kuivamise oht on väiksem. Lisaks kaitseb tihe võrk ka tugeva tuule eest, mis võimendab miinuskraade tekitades tõsiseid külmakahjustusi. Varjutuskangast tasuks kasutada ka noorte viljapuude kaitseks kuna nende juurekava pole veel piisavalt suur. Vanemaks saades ulatuvad juured sügavamale, hangivad paremini niiskust ja põletusoht pole enam nii suur.

Lumeta talve puhul paigaldatakse okaspuudele varjutuskangas alles jaanuaris, sest senikaua kasutab taim energiaks endiselt ka valgust. Tugikarkass on vajalik selleks, et varjutuskangast ei tohi panna otse võrale, sest katte ja taime vahel peab õhk liikuda saama. Taime päikesepoolsele küljele võib tekitada ka kangast sirmi, kinnitades võrgu näiteks pesulõksudega keppide külge. Asjalik lugemine varjutuskanga paigaldamiseks on Horticom blogi postitusena leitav SIIT 

Juured kaitstud

Taimede soojaks talvekatteks on sobilikud nii kuuseoksad kui ka spetsiaalsed taimekaitse pakasekaitsekangas ja talveloor. Seni, kuni temperatuurid pole -10 kraadini tõusnud taimed veel katet ei vaja, sest pideva sula ja külmetamise vaheldumisega võivad taimed niiskes ja soojas saada kahjustatud, sest selline keskkond on ideaalne mädanike ja hallitushaiguste levikuks.

Kui mulla pealmine kiht on juba külmunud, võib asuda katma. Juurte kaitseks lisatakse kuiva mulda, koorepuru, kuivi lehti, mida võiks olla 20-30 cm paksuselt ümber tüve. Enne taimedele talvekatete panekut kontrollige, kas teil on kodus piisav rotimürgivaru. Iga katte alla tuleks panna mõned palakesed mürkhõrgutisi, et närilised talvel teie taimedele liiga ei teeks.

Enne pakasekaitsekanga laotamist lisa juurtele kuuseoksi, kata kangaga ja lisa lõpuks veel paar kuuseoksa. Kõige peale lisa vettpidavast materjalist kate nagu näiteks koormakile. Külma eest kaitsevatest aiakangastest on juttu Horticomi blogis SIIN

Loomad, linnud ja lumi

Kui lumi juba maas muutub ka metsloomade toidulaud ahtamaks ning toitu tullakse otsima viljapuude koortega ja ka marjapõõsaste okstega maiustamisest ning on mõistetav, et nad ei ole meie aedadesse sööma oodatud. Väga mugav on ulukite eest oma taimi kaitsta Plantskydd lõhnatõkke lahusega, sest selle lehk on jänestele, põtradele, metskitsedele niivõrd vastuvõetamatu. Vaata kuidas lõhnatõket kasutada täpsemalt SIIT

Talvituma jäänud väikelinnud on aga aeda söömaajale oodatud, sest nemad, erinevalt metsloomadest, ei põhjusta mingil määral kahju. Armsad söögimajad ja rikkaliku toidukorra valikuid aeda saabuvatele talvituvatele väikelindudele leiab Aednik24.ee e-poest.

Lumi võib sadada ootamatult ja rohkelt, nagu me loo alguses kirjutasime, ning selleks puhuks on hea ettenägelikult omada asjalikku ja vastupidavat lumelabidat ning olla varustatud jää ja lume sulatajaga. Ootamatult võivad libedaks muutuda aia- ja garaaži sissesõiduteed ja trepid. Tegemist on mugava ja äärmiselt efektiivse vahendiga nii jää kui lume kiireks sulatamiseks. Samuti sulatab vahend edukalt jäätunud väravad ja uksed. Toode on ökoloogiliselt puhas, ohutu loodusele ja koduloomadele. Toimib 3 päeva jooksul tõhusalt kuni -50°C juures.

Loodame, et nii kõrgeid miinuskraade meie tunda ei saa aga pehme valge lumega talve ootame väga, sest oleme selleks ka valmistunud.

Talveloor

 

Pakasekaitse kangas
Varjutuskangas

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here