Rahvusvahelise kallistamise päeva on 1986. aastal ellu kutsunud USA, Michigani osariigi kodanik, nimega Kevin Zaborneyle, kelle suuremaks ideeks on kõiki inimesi julgustada oma perekonda ja sõpru sagedamini kallistama. Kuupäev 21. jaanuar sai tema poolt valitud natuke isiklikel põhjustel kuid enamasti selleks, et tegemist on ajaga kui jõulupühadest ja aastavahetusest on aega juba möödunud ja kallistusterohke Valentinipäevani on mitmeid nädalaid veel ootust.
21. jaanuaril ei peaks siiski kõiki kallistama kippuma vaid kallistamine peaks olema mõlemale kallistajale meeldiv ja vabatahtlik tegevus. Kallistamise käigus vahetatakse energiaid ning mida paremad soovid ja pikemad kallistused, seda parem. Teadlased on kindlaks teinud, et kallistamine lähendab ja sellega vallandub heaoluhormoon oksütotsiin. Lähedushormooniks, aga ka armu- või õnnehormooniks nimetatud oksütotsiin on üks väga tegus ja mitmekülgne neuropeptiid, on kirjutanud ERR-i teadusportaal Novaator.
- Tegelikult on kallistamisel hea mõju isegi tervisele kasulik. Oksütotsiin aitab kasvatada ka hormoonide hulka, mis võitlevad talvel tihti liikvel olevate viiruste ja haigustega. Kõrgenenud tasemega õnnehormooni läbi alaneb vererõhk, paraneb südametervis, väheneb hirm ja ärevus, paraneb mälu – vähemalt on uuringutes seda täheldatud.
2. Kallistamine aitab emadel oma beebiga sidet tugevdada. Seda hormooni eritub nii meestel kui naistel suguühtega seotud orgasmi järel. Naistel eritub oksütotsiini näiteks sünnitustegevusel, see soodustab ühtlasi imetamist ning teeb muu hulgas naised lapse nutule tundlikuks. Samuti aitab oksütotsiin aitab emal ka kergemini uinuda.
3. Kallistamine leevendab sotsiaalset ärevust. 2011 aastal avaldasid Hollandi teadlased uuringu, mille kohaselt muudab oksütotsiin inimesed ekstravertsemaks ning kliiniliste uuringute alusel arvatakse, et sellest võib olla abi autismihäirega inimeste toetamisel suhtlussituatsioonides. Kallistamine tekitab turvatunnet, lihased vabanevad pingest ning positiivsed mõtted saavad muremõtetest võimu võtta.
Hea on tunda, et oled armastatud ja kaitstud. See on meile kõigile oluline!