Väärt nõuanded kuidas lilled kauem värsked püsivad

Öeldakse, et südamega kingitud lilleõied seisavad vaasis tavapäraselt kauem kaunilt värskena. Kas sellel ka tõepõhi all on ei tea aga tõsi, et hoolikam valija leiab ka värskemaid õisi. Enamik lillepoodidest pärit lõikelilli pakuvad õige hoolitsuse korral kaua silmailu. Siit mõned väärt nõuanded, kuidas lilled kauem vaasis värsked püsivad, et armastusega kingitud lillede ilu pikemalt nautida.

Vesi ja temperatuur

Üks tähtsaim reegel on see, et lilledele peab lubama puhast vett. Vaheta vähemalt üle päeva vesi puhta vastu ja pese ka vajadusel vaas. Vaas ei pea olema vett täis, sest lilled joovad läbi varte allosa. Eriti ei soovi palju vett karvaste vartega lilled.

Tavaliselt sobib lõikelilledele kõige paremini toasoe vesi kuid üldine reegel on, et mida puitunum vars, seda soojem vesi. Näiteks roosid ja krüsanteemid vajavad soojemat vett. Samuti karvase varrega lilled, näiteks gerberad ja päevalilled, eelistavad soojemat vett.

Samas õrnema varrega kevadlilled, nagu tulbid, nartsissid ja hüatsindid eelistavad külma vett.

Kui kimbus on erinevat tüüpi lilli, siis kasutagegi keskmise temperatuuriga vett.

Varte lõikamine ja lehtedest puhastamine

Enne lillede vaasi panekut kontrollige, et poolpuitunud vartega lillede otsad oleks lõigatud viltu. Nii toetub vaasi põhja vaid tipp ja lill saab rohkem vett. Tulpidel ja nartsissidel on imemisvõime parem ja nad saavad vee hästi kätte ka sirgelt lõigatuna. Puhastage lillevarred vette ulatuvatest lehtedest, sest need hakkavad roiskuma. Peaaegu kõik lilled vajavad veevahetust ja seda võiks teha lausa iga päev. Sealjuures tuleb iga kord nende vart tagasi lõigata. Lõikamisel kasutage nuga või tange mitte kääre, viimased suruvad lillevarre kokku ja lilled ei saa hästi enam juua.

 

Lisa lillevette turgutusi

Lilled säilivad kauem, kui kasutate spetsiaalset toodet- lõikelille säilitaja. Lilleilu jätkub kauemaks ka siis kui lisada lillevette midagi järgnevatest:

Aspiriinitablett, törts Sprite või 7-Up limonaadi või suhkrut, mis annavad vajaliku koguse glükoosi, söetükike, vasktraat või männi-, kuuse- või kadakaoks.

Vali koht kuhu lilled vaasiga asetad

Lilled ei talu tõmbetuul ja otsest päikest ning aknalaud ei ole kevadel ja suvel õige asukoht. Samuti ei tohiks lilledega vaasi aetada küttekehade lähedusse, ka soojust tekitavatest seadmetest ja televiisorist tasuks lilled eemale asetada.

Hoolitsege ruumis piisava õhutamise eest, sest lõikelilled eritavad etüleeni – taimehormooni, mis paneb lilled kiiremini närtsima. Närtsimist soodustavad ka sigaretisuits, heitgaasid, lähedal olevad küpsed puuviljad – eriti maasikad, tomatid ja banaanid.

Kui lilli on vaasis vähe siis lõigake nad eripikkusteks, et õied enam esile tõuseksid. Suure tulbikimbu puhul pea igapäevaselt silmas kas vett on jätkuvalt, sest nende imamisvõime on suur.

Bouquet colorful tulips in the living room

 

 

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here