Hooaja lõpu aiatööd kogu oma perega

Enne maa külmumist ja lumevaiba saabumist on aiaomanikel vaja ära teha terve rida töid, mille eest aed meid tänab, kui taas kevad saabub. Kuna tänavune oktoober on meeldivalt soojapoolne, saab eelseisvaid aiatööd ette võtta koos kogu perega. Siinkohal saab lugeda, milliseid toimetusi oktoobrikuus teha ja kust omale kõik töödeks vajalikud vahendid leida.

Kaunis värvilises kuues lehtpuud langetavad juba ohtralt oma lehti meie muruvaibale. Räägime, mida nendega teha. Peenarde rohimine ja mulla kobestus ning ka hilissügisesed istutustööd on oktoobrikuised tegemised. Samuti marjapõõsaste ja viljapuude kaitsmine talvekülma, metsloomade, näriliste ja lumest peegelduva päikesepõletuse eest. Oktoobrikuu plaanid paigas, tuleks üle vaadata ka vajalikud töövahendid, mida vajame ning riietuse, millega oleks mugav ja soe aias tegutseda.

Olgem varustatud

Selleks, et kõiki puuduolevaid aiatöövahendeid või ka kindaid, kummikuid ja taimi soetada, ei pea tingimata minema aianduspoodidesse kohale. Kui midagi vajaka, saab ostud välja valida ja sooritada kõigile eraaia omanikele suunatud ostukeskkonnast www.aednik24.ee. Sealsest e-poest leiavad vajalikke ideid ja kaupu ka need, kellel on soov oma kortermaja rõdul rohelust luua, aknalaudadel ilu- või maitsetaimi kasvatada või floristikaga tegeleda. Meeldiv oli leida aednik24.ee blogi, milles jagatakse oma ala spetsialistide poolt aastate jooksul kogutud soovitusi, näpunäiteid ja nippe taimede kasvatamisest ja hooldamisest, aia loomisest ja kodu kujundamisest. Tarkuseterade hulgast leiab ka inspireerivaid ja meeliköitvaid ideid maailma aiandusest. Leia meie tööriietuse soovitused:

Kogu valiku leiab kinnastest SIIT ja jalanõudest SIIN 

Lehevaiba elukulg ja muru

Kaunis värviküllane lehevaip saab olema umbne aga uinumas muru tervisele. Lehtede riisumist jätkub kogu sügiskuude jooksul ning see on tore tegevus ka lastele, sest nende tubli töö tulemus on silmaga koheselt märgatav. Ja muidugi, mis lapsevanematele meeldib, on see, et meie lapsed on õues, värskes õhus ja liigutavad. Kõiki lehti pole tarvidust lehekottidesse paigutada, sest lehed võivad olla väärtuslikuks anniks, mis kõdunedes väetavad peenarde mulda. Seega tasub kokkuriisutud lehed peenramaale mulla sisse kaevata või eraldi kompostikastis komposteerida. Nendeks ei sobi vaid aeglaselt kõdunevad tammelehed. Murult on mugav lehti koguda ka niidukiga, lasta peenestatud rohu- ja lehepudil paiskuda murule, mis on heaks orgaaniliseks väetiseks. Lisaks võib lehti kasutada ka talvekatteks külmaõrnadele taimedele. Muru uinakuks on õige ta niita u 4-5 cm kõrguseks, et lumevaiba saabumisel oleks tal piisavalt võimalust hingata.

Kogu aiatööriistade ja tehnika valiku leiad SIIT

Peenratoimetused

Peenardega toimetamisse on tore kaasata ka lapsed, sest erinevad istutustööd pakuvad neile põnevust, ootusärevust ning rõõmu, kui nende mulda pistetu ükskord oma nina välja on sirutamas. Nii õpib laps ka aru saama taimede kasvamisest ja looduse elutsüklist.

Köögiviljapeenarde osas tuleks esmalt ära noppida veel viimased väljaulatuvad umbrohud ning seejärel kaevata muld ümber. Seda siis ajal, kui muld ei ole väga märg. Anna mullale juurde lisa ka orgaanilise väetise näol. Kompostikast saab ka oma ümberkaevamise ja kui see mass on juba kõdunenud, siis lisada ta peenrale. Õige aeg on mulda tippida taliküüslaugu küüned.

Lillepeenarde poolelt pistame mulda elu, mis tärkab ja õitseb esimeste seas kevadel. Krookused, nartsissid, hüatsindid, tulbid, iirised. Need imelised sibullilled sobivad istutada ka väljapoole peenart, sest põõsaste ja puude all esimestena kevadel õitsedes loovad nad meeleolu ja rajavad teed järgmistele õitsejatele.

Roosid, meie aia kuningannad, tuleb samuti iluunne sättida. Esmalt lõikame roosid talveks tagasi, jättes alles 30-40 cm kõrgused võrsed. Kui maapind on juba kergelt külmunud, kuhjame rooside ümber vähemalt 20 cm kõrguse mulla- või turbahunniku. Hiljem, vahetult peale püsivate külmade tulekut, katame nad kuuseokste või talvekangaga, pannes ta peale õhuliselt, et taimed ei oleks alla surutud. Terav labidas on hea abimees nii peenarde kui ka muruääre servamisel.

Lisaks võime teha sügisesi taimeistutusi ka lillepottidesse ja rõdukastidesse, et meie majaesiseid ja rõdusid kaunistaksid ka külmal ajal ilusad taimekompositsioonid. Külmema aja istutusteks sobivad hästi kanarbik, eerika, padipõõsas ja hõbepael. Miks mitte panna rõdukasti ka okaspuu- või mustikaoksi ja sammalt!

Marjapõõsad ja viljapuud vajavad kaitset

Samal ajal kui peenrad saavad hoolitust, soovivad talvele vastu minna ka põõsad ning puud. Talveloori ja pakasekaitsekanga pealepanekuni on veel aega, kuid enne maa külmumist tasub puude ümber paika panna tugikepid, mille peale on hiljem mugav kangas paigaldada. Talveloor või pakasekaitsekangas asetatakse külmaõrnadele taimedele peale siis, kui maa on külmunud ja miinuskraade püsivalt 10-15. Varjutuskangas pannakse okaspuudele päikesepõletuse kaitseks peale kas enne lume tulekut (sest kui lumi on peal, ei saa varjutuskangast enam paigaldada) või siis lumeta talve puhul jaanuari teises pooles.

Metsloomade ja näriliste eest kaitseks paigaldame tüvekaitsmed või kaitsevõrgud. Nii ei saa maitsva puutüve roaga maiustama tulla jänesed, närilised, kitsed ega põdrad. Tüvekaitsmed kaitsevad puutüvesid ka varakevadise terava päikese eest. Noore puu võrseid võib pritsida ka Plantskyddiga, mis on 100% looduslik toode, kuid mille lõhn on metsloomade jaoks äärmiselt ebameeldiv.

Tasub meeles pidada ka seda, et talvekatete alune on soodne koht närilistele pesaehitamiseks. Pane talvituskoha lähedale söödamaja sisse mürksööt.

Lõunasöögi soovitus

Oktoobris teeme veel viimased söögiajad tublide toimekate perelistega aiamööblit kasutades, misjärel puhastame ka mööbli ning viime selle talvekoju kevadet ootama. Kuna seoses lehtede põletamisega on üles tehtud ka väike lõkkeke, siis teenib ta ka lõunasöögi valmimise eesmärki.

Lõkkes küpsenud kartulid kreveti ja kodujuustu täidisega

Puhastatud kartulid mähime fooliumisse ja asetame lõkkeaseme välisserva. Kartulite ja leegi vahele peaks jääma 10–20 cm.  Aeg-ajalt käime kartuleid keeramas, et nad ära ei  kõrbeks. Kartulid saavad valmis umbes 1 kuni 1,5 tunni pärast. Lisatav serveering on juba varem ettevalmistatud.

Kreveti-kodujuustutäidis

150 g krevette

300 g kodujuustu

100 g paksemat hapukoort

värsket hakitud tilli

soola ja pipart

Aiapidajal jätkub sügiseseid tegemisi pea samapalju kui suvelgi. Lisaks vajavad suvel kasutusel olnud tööriistad ja abivahendid puhastamist, hooldust ja hoiule panekut. Kastekannud, ämbrid, labidad, hargid ja teised abilised puhtaks, vajadusel õliga sisse määrimist. Samuti kastmisvoolikud veest tühjaks, vihmaveekogumise tünn tühjaks ja kummuli lükata. Katteloorid kuivatada ja kokku kerida ning saed, oksa- ja hekikäärid kenasti õlitatuna hoiule panna.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here