Toidu hoiustamine külmkapis ehk mis kuhu käib

Toidu hoiustamine

Meil kõigil on kodus külmkapid olemas, vähemalt seda tahaksin ma loota, aga kui paljud meist tegelikult mõtlevad sellele, mismoodi toitu seal paigutada? Õigel paigutamisel on toidu ja meie tervise jaoks suur tähtsus ning allpool toongi välja mõned olulisemad punktid, milline on õige toidu hoiustamine ja kuidas asjad oma külmkapis korda seada.

Toores alla, söögivalmis kraam üles

Piimatooted, nagu juustud, jogurtid ning muu selline võiks leida omale koha just ülemistel riiulitel. Niisamuti võiks seal hoida ka toiduülejääke, jooke ja teisi pakendatud toite. Põhjus on lihtne – enamjaolt on tegu juba töödeldud toiduga, mis on tihti ka pakendatud ning seetõttu ei ole lekete võimalus suur. Isegi, kui peaks mõni toit alumistele peale tilkuma, siis ei ole selles suurt ohtu tervisele.

Alumised riiulid peaksid jääma tooretele toiduainetele. Seal hoia kõiksugu lihatooteid ning pea meeles, et kasuks tuleb ka toidu hoiustamine kinnistes anumates. Sedasi puudub pea igasugune võimalus, et toores liha võiks oma mahladega teisi toite rikkuda ja kui see juhtubki, siis mida allpool sa liha hoiad, seda vähematel toitudel on võimalus rikneda saada.

Kõige alumisel kohal külmkappides on tavaliselt sahtlid kõige värske tarbeks ning tihti ongi neid sahtleid seal kaks. Selleks, et juurikad ja puuviljad kõige paremini säiliks, on neil tarvis pisut niiskemat keskkonda ning just sahtlid seda pakkuda suudavadki – niiskus jääb sinna pidama ning köögiviljad on värsked. Kui sul on külmikus vähemalt kaks sahtlit, siis selle eesmärk on hoida puuviljad ja köögiviljad eraldi.

Värske toidu hoiustamine eraldi on tähtis, kuna paljud puuviljad toodavad kemikaali nimega etüleen, see aitab neil küpseks saada. Paraku võib see etüleen mõjuda kehvasti köögiviljadele, muutes neid üleküpseks – roheline kollatub, juurikad muutuvad pehmeks ning võivad lausa idanema hakata.

Kerged nipid, mis aitavad palju

Lisaks õigetele riiulivalikutele on veel paar meelespead, mis tulevad kasuks nii toidule kui seeläbi ka sinu tervisele. Esiteks on mõistlik köögivilju pesta nii enne külmikusse panemist kui sealt ka välja võttes. Sahtlis oma aega oodates on viljadel elavatel mikrokultuuridel aega hoogsalt areneda ning see tasub enne söömist neilt maha pesta.

Hea viis, kuidas toidu riknemist vähendada, on ka värske kraami juba olemasoleva taha asetamine ehk, kui sul on pakk piima külmikus ootamas, pane uuem selle taha. Nii väldid asjatut toidu minema viskamist.

Lõpetuseks – puhtus. Kui midagi lekib või ümber läheb, siis puhasta see võimalikult ruttu ära ning kord paari-kolme kuu tagant tasub külmik ka täiesti puhtaks pesta. Kuigi seal on jahe ja bakterid suurt külma väga ei armasta, on neil külmikus siiski täiesti hea oma elu elada. Toidu hoiustamine puhastes tingimustes vähendab võimalust, et sealt mingisuguse haiguse omale külge võtad.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here