8 nippi, kuidas jõulude ajal kulud kontrolli all hoida

Investopedia jagab nutikaid ideid, kuidas jõulude ajal kulud kontrolli all hoida! Jõulud ju teadagi selline aeg, kus raha läheb rohkem kui muudel pühadel. Eriti kasulik on see tudengitele, kellel võib olla rahalisi raskusi, aga ega see häbiasi ole! Meil kõigil on olnud see aeg.

Aga aitab sellest, loe nüüd altpoolt, kuidas ja mida teha, et kulud oleksid kontrolli all ning pärast jõule elu jätkuks!

1) Sea piirangud kulutamiseks!

Sea krediitkaardile ning ka enda peas piirangud, kui palju sa võid ja saad kulutada. Eelarve koostamine on väga hea viis teadasaamiseks, kui palju millelegi kulub ning kui palju raha jääb alles kingitustele nii, et saaksid süüa ka osta ikka või arveid maksta!

Esiteks, raha, mis kulutad kingitustele, on raha, mis ei maksa sinu kommunaalarveid jne. Kui sa tahad natuke rohkem kingitustele kulutada, siis see ei pea olema see raha, mis jääb kõikidest kulutustest kuu lõpus alles, vaid võib olla ka raha, mida kulutad kuskil mujal, näiteks hommikune latte sinu lemmikkohvikus, suitsupakk (jäta maha parem!) või need kolm õlut pubis pärast rasket töönädalat (alkohol röövib raha!). Tähtis on panna kõrvale raha, mis kulub tähtsatele asjadele nagu arved, söök ning igaksjuhuks ka kogumiskarpi mõned eurod. Ka kingitustele kõrvale pandud raha eest mõtle kingitused läbi, et kas need on kasulikud ja mõistlikud ehk kas selle raha eest saab midagi paremat ja kasulikumat, kui see ese, mida plaanid osta!

2) Tee enda „pahade“ ja „heade“ laste nimikiri!

Teadagi, et jõuluvana peab ostma kingitused kogu maailmale – sina aga ei pea! Asi on lihtne – kui su inimeste nimekirjas, kellele kingituse teed, on rohkem kui 5 inimest väljaspoolt perekonda, siis vähenda nimekirja. Küpseta näiteks küpsiseid neile, mis on vahel parem kingitus kui mingi ese, mis rändab karpi ja jääb sinna arvatavasti aegade lõpuni. Asi on selles, et väga tore on sõpradele kingitusi teha jne, aga kas on nii hädasti vaja? Ma ei usu, et neil kohe kindlasti-kindlasti on puudu sellest või tollest esemest!

3) Eelarve olgu vastav sinu finantsvõimekusele!

See, et sinu kullakallis vennake suutis ära maksta õppelaenu viis aastat tagasi ning kingib sulle alati eriti vägevaid kingitusi, ei tähenda, et sa pead talle samuti vägevaid kingitusi vastu tegema kui sinu finantsseis ei luba seda! Pole mõtet võtta laenu ja teha kalleid kingitusi, kui tegelikult see rebib rahakoti ribadeks ning pole ju mingit tuju jõululaupäeval kui oled ise samal ajal pankrotis. Võimalused on erinevad ning kellelegi meeltmööda ei ole mõtet olla!

Via Giphy

4) Kupongid või kupongikoodid!

Jõuluhooajal on väga palju allahindlusi, kus saab väga palju asju soodsamalt. Kui sa hakkad ostma midagi e-poest, siis tee kiire veebiotsing enda lemmiku e-poe kupongide osas. Hea oleks muidugi, kui oled kõrvale pannud ka muude poodide kuponge, mis on tulnud kas postkasti või meilile. Otsi need üles! Kingituste ostmisel tee ka korralik eeltöö, mõnes kohas võib see sama toode olla odavam, kui selles, kust sa praegu osta tahad! Lisaks, loe kindlasti ka kupongide kasutamise tingimusi, et ei tuleks üllatusi! Mõni kehtib ju teatud tingimustel või teatud poes jne.

5) Kingituseks aeg…

Kuulsid õigesti – kingi aega! Eriti emale ja isale (või teistele pereliikmetele), kes on kaugel ning keda iga päev ei näe. Nemad ei ootagi sinult midagi rohkemat kui seda, et külastaksid neid, kallistaksid ja noh, väikse kingi võib ju viia. Purk mett või mõni hea vein, saavad vanemad ka vahel rüübata omakeskis.

Aga kui tõesti ei saa kohale minna, siis kasvõi helista. Räägi juttu ja küsi, kuidas läheb jne. Tead ju küll, kuuldakse üksteise häält ning vanematele meeldib rääkida. Igasuguseid põnevaid lugusid võib kuulda. Mul tuleb meelde, kui ma helistasin üks kuu aega tagasi vanaemale. Polnud temaga pikka aega rääkinud ja siis kui hakkasime rääkima, siis ikka rääkisime pikalt. Väga tore oli ja tema häälest oli kuulda, et tal oli hea meel, et helistasin. Papa muudkui taga hüüdis vahele, et „papa tervitab, papa tervitab, tule ikka külla ka“! Aeg on väärtuslikum kui ükskõik, mis ese, ära seda unusta! (Muidugi, mitte enda tüdruksõbrale, sest kui tema kingib sulle uue telefoni või vägeva meeste habemeajamiskomplekti ja sina talle ainult aega, siis garanteerin, et sul hakkab olema vallalise elu aeg)

6) Harjuta endale mõistlik kulutamine

Mis see tähendab? See tähendab seda, et kõigepealt vabaned liigsest kulutamisest tilu-lilule ja sellest tekkinud oh-issand-kuidas-ma-maksan-järgmise-kuu-üüri-kui-ostsin-need-kollased-imeilusad-nunnud-talvesaapad ärevusest! Ehk – sa kingid endale parema kulutamiskäitumise. Kuidas seda teha? Proovi nii – igale kingitusele kulutatud euro proovid leida enda tavapärastest kulutustest. Ehk mäletad – paar lõiku üleval pool rääkisin, et enda hommikuse latte unustad ära ja paned selle raha kingitustefondi näiteks. Usu mind, jääd ellu ilma selle latteta!

ostukäitumine
Via Giphy

7) Personaalsed kingitused kallite asemel!

Väike mõtestatud kingitus on väärt rohkem kui kallis kingitus, mida keegi kasutama ei hakka. Unusta ära need impulss tilu-lilu ostud ja mõtle korralikult läbi, millised kingitused on reaalselt kasulikud. Näiteks, su õele meeldib küpsetada, aga vahel on kimpus retsepti ideedega, siis siin on kaks varianti – kui sul on aega, otsi retseptid ja tee ise retseptiraamat või kui sul on natuke rohkem raha, siis osta see! Usu mind, see on palju kasulikum kui viiendad kõrvarõngad, juba teine nude-huulepulk jne. Las teine küpsetab midagi parem!

8) Siin on huvitav idee,

kui sul ja sõpradel on pappi vähe – minge terve kambaga vabatahtlikeks! Unustage kingitused üksteisele, otsige välja mõni koht, kus jõululaupäeval vms vajatakse vabatahtlikke – kirikud, supiköögid jne ning minge kohale! Te olete koos, te teete head, raha jääb alles ning lõpuks tunnete uhkust! Võtke kaamera ka kaasa ning tehke pilti, saatke üksteisele ning jätke mälestuseks!

Teeni eelnevalt Internetis lisaraha:

loe lähemalt kuidas järgmised jõulud ei pea enam kinkide arvelt raha kokku hoidma, selleks alusta varakult lisaraha teenimisega internetis turundades.

Ma usun, et need 8 nippi aitavad sul pühade ajal kulud kontrolli all hoida. Pea meeles, et vahel ei tasu esimese hurraaga laristama hakata, vaid korraks pidada hoogu ja mõelda järgi, kas saab, kas tasub ja kas on mõtet!

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here