Vabariigi sünnipäev – kuidas tähistada?

24. veebruar on kahtlemata meie kui eestlaste jaoks äärmiselt tähtis kuupäev. Just sel päeval 103 aastat kuulutati välja Eesti Vabariik ja ühtlasi said alguse erinevad aastapäeva tähistamise üritused ja traditsioonid.

Okupatsiooni ajal peideti vabariigi lipp ja muu rahvuslik sümboolika. Nüüd on aeg teistsugune. Enam ei pea Eesti lippu ega eestlust pööningu tagumises nurgas, põranda all või mujal peitma. Kel aga pole oma korralikku majalippu või muud rahvuslikku sümboolikat, see saab need endale soetada Koduekstra kauplusest või e-poest.

„Sinine ja must ja valge kaunistagu Eestimaad,“ on Martin Lipp omal ajal kirjutanud. Tänavu tähistame vabariigi aastapäeva veidikene teistmoodi. Kontaktide vältimiseks võiksime 24. veebruari varahommikul Toompeale lipuheiskamisele minemise asemel oma maja kaunistada Eesti lipuga. Riigilipu heiskamine ei seisne aga lihtsalt vardasse ajamises. Selle jaoks on kindlad reeglid: majalipp peab ilusti välja paistma. ning see ei tohi lehvides vastu minna ei katusele ega lähedal asuvatele puudele. Ilusa UV kaitsega majalipu saab omale soetada näiteks Koduekstrast. Soovi korral saab masti jaoks osta ka vimpli.

Laste ja noorte seas on eriti populaarseks saanud koos perega kaitseväe paraadi vaatamine. Valdavalt toimub paraad Tallinnas Vabaduse väljakul, mida on vaatamas meeletu rahvas. Väljakul ringi vaadates on terve väljak ja isegi Lindamäe nõlv kaetud inimestega, kes lehvitavad väikeste käsilippudega. Sel aastal pole kahjuks paraadile inimesed lubatud vaatama, aga kellel on oma maja, see võib teha lippudest paraadi oma maja ette torgates need sätendava lume sisse.

Pidupäev ei seisne ainult paraadis ja lipuheiskamises. Nüüd, kus peame võimalikult vähe inimestega kontaktis olema, saame aastapäeva teha eriliseks ka oma kodu kaunistades. Koduekstra pakub selleks väga ilusaid rahvusvärvides lauaküünlaid, antiikküünlaid, laualippu ja lipunööri lae kaunistamiseks. Kui jääb siiski väheks, võib veel oma auto kallale minna. Koduekstrast saab omale soetada ka autolipu, mis akna külge kinnitades muudab autosõidu eriti pidulikuks.

Meil on rohkem kui üks põhjus olla uhke meie väikese vabariigi üle. 103 aasta jooksul oleme kannatanud ja langenud madalamale kui muru ning siis uuesti fööniksina tuhast tõusnud. Nõukogude okupatsiooni ajal me ei kaotanud eestlust. Vaatamata võõra võimu survele kinnitasime endale, et eestlane olla on uhke ja hää. Vabariigi aastapäev on see üks päev aastas, millal peaksime unustama viha ja vaenu oma naabri vastu. Selle asemel peame olema õnnelikud, et me elame vabas riigis, vabal maal. Tähistagem meie vabadust väärikalt. Kaunistagem Eesti kojad kolme koduvärviga, mille alla Eesti pojad ühiselt võiks koonduda.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here