Aiandus – kasulik hobi

Pikk ja lumerohke talv on jõudnud lõpule, ilmakraadid kisuvad plussi, must mullapind on lumevaiba üle võtnud, esimesed lumikellukesed pistavad peanupud välja, linnud laulavad üha valjemini ja muru muutub rohelisemaks – kevad on kätte jõudnud ja suvine aiandushooaeg on seega algust saamas!

Sellisel kodusel karantiiniperioodil pole paremat ja rahustavamat tegevust kui seda on aiandus. Ilm pole hetkel küll kõige soojem, ent üks õige aiandushuviline hakkab juba varakult aiatöödeks ette valmistuma. Seadkem oma sammud Koduekstra e-poodi – tõttöelda saab sealt kõik aiapidamiseks vajaliku otse koju tellida. Olgu selleks kastekann, külvikast ehk minikasvuhoone, erinevad seemnesordid või turbatabletid.

Et esimeste suuremate kevadsoojade ajal saaks nautida enda kasvatatud värsket lehtsalatit, tulebki natuke varem hakata vaeva nägema. Kuna õues on istutamiseks veel liiga külm, siis sobib lehtsalati ettekasvatamiseks ideaalselt külvikast. Külvikastis võib lisaks salatile kasvatada ette ka erinevaid maitsetaimi: näiteks basiilikut, peterselli ja palju muud. Ainult seemnetest ja külvikastist endast ei piisa. Selleks, et kasvaks hea ja värske lehtsalat, on vaja panna külvi- ja pikeerimismulda. Miks just külvimuld, mitte tavaline must muld? Külvimuld sisaldab taime varajaseks kasvuks olulisi toitaineid, mida tavalises mustas mullas ei ole.

Suuremate taimede ette kasvatamiseks läheb vaja aga turbatabletti. Näiteks kurk, tomat, suvikõrvits, paprika ja muud köögiviljad ei kannata potist potti ümberistutamist. Selle jaoks on turbatablett koos biolaguneva turbapotiga suurepärane lahendus. Enne turbatableti kasutamist tuleb see eelnevalt niisutada. Selle käigus paisub tablett mitmekordseks. Nii ei kahjustata taime juuri ja taim saab loomupäraselt ise edasi kasvada. Hiljem on väga mugav taim otse peenrasse ümber istutada.

Aiandus ei piirdu ainult taimede istutamisega. Võib öelda, et kevadel on esimeseks kohustuslikuks tööks kulu ja muu prahi riisumine, mida on efektiivne ja mugav teostada kvaliteetse rehaga. Seejärel tuleb aiatööriistadega aiamaa ette valmistada ja kevade teises pooles korralike oksakääridega puud ära pügada.

Proovisime Nipimeistriga ka ise Koduekstra seemnetest peterselli kasvatada. Kaalusime kasutada nii külvikasti kui ka potti. Otsustasime Koduekstrast ostetud mulla, poti ja seemnete kasuks. Panime peterselliseemned potti ja kastsime aeg-ajalt. Mõne nädala möödudes oligi ilus potitäis peterselli toiduroogade kõrvale olemas.

Aiandus pakub isetegemise rõõmu, hingelist rahu kui ka hea õnnestumise korral kvaliteetset ja värsket aiasaaki – tegelikult pole selles mingit keerulist kunsti, kui on olemas põhiteadmised ja õiged tööriistad. Kõik Koduekstrasse töövahendite järele ning aeda lõbutsema!

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here