Kogusime kokku ideid kuidas kaunistada lihavõttemune traditsioonilisest erinevalt ja milliste armsate elementidega luua pühade meeleolu tuppa ja aeda. Lihavõtted, ülestõusmispüha, rahvakeeles ka munadepüha ja kevadpüha on liikuv püha, mille kuupäev sel aastal langeb aprilli viimasesse veerandisse. Tegemist on nii kristliku kui ka vanarahva kombetaustaga pühaga. 2019. aastal on suur reede on 19. aprillil, 20. aprillil on vaikne laupäev ja esimest ülestõusmisepüha tähistame pühapäeval, 21. aprillil.
Lihavõttepühi on Eestis tähistatud alates 13. sajandist, mil Saksa ordurüütlid tutvustasid meilegi kristluse kombeid. Lihavõtted on tänini meil riigipühadeks ja kuigi seda peamiselt ülestõusmispühade nimetusega mainituna, siis meile enamjaolt kui kevade alguse ja uue elu tärkamise rõõmuks.
Suur reede oli eriti harras püha siis ei tohtinud mingisugust tööd teha. Vaiksel laupäeval küpsetati saia, valmistati kohupiimapirukaid ja korpe ja värviti mune. Esimene ülestõusmispüha pühapäev oli päev, mil kristlikus usus võis juba rõõmustada. Muna ja jänes on lihavõttepühade sümbolid, sest nad sümboliseerivad sigivust ja elu algust. Kuna suurem osa eestlastest on ilmalikud, siis meie kultuuris on tegemist pühadega, mil kaunistatakse kodu, värvitakse mune ja istutakse ühiselt pühaderoogadega kaetud laua taha. Paljudes riikides, kus kristlus on sügavam, peetakse pühi pikemalt.
Munale pühadepidulikkust looduslike värvidega
Kui soovida, et pühademunad oleks ka söömiseks, siis soovitatakse loomulikult valida võimalikud naturaalsed värvimise viisid. Looduslike värviandjatena on lisaks sibulakoortele parimad veel peet, kurkuma, mustikad, punane peakapsas. Internetist leiab sellekohaseid õpetusi rikkalikult. Värvi väljakeetmine on üsnagi aeganõudev aga ökotulemus on garanteeritud. Meie otsisime Pinterestist trendikaid ideid kuidas jätta munade värv enamasti naturaalseteks, lisades juurde erinevaid ilusaid ja stiilseid kaunistamise elemente.
Joonistustega munad
Peitu pandud
Hipsterite moodi
Loomakesed ja muud mutukad
Glamuuri ja lendlevust
Heal lapsel mitu nime
Nimetus lihavõtted viitab vastlapäevast alanud 40 päevase paastuaja lõpule, mil võidi taas endale liha lubama hakata. Ülestõusmispüha nimetus on aga on kristliku maailmaga seotud, mälestades Jeesus Kristuse surnuist ülestõusmist pärast ristilöömist. Kevadpühade nimetus aga tuleneb sellest, et pikk talv on seljatatud ning loodus ärkab. Saksakeelne nimetus Ostern lähtub otseselt germaanlaste kevade- ja maajumala nimest. Munadepühade nimi on tulnud kombestikust, sest munade kaunistamine ja söömine on alati pühade rituaalidesse kuulunud. Muna tähendab uue elu algust, nii nagu ka kevadel kui kogu loodus talveunest ärkab ja uuesti sünnib.
Toredad meeleoluloojate leiud aianduspoodidest