Maapealne paradiis terrassile? Miks mitte!

Mida soojemaks läheb, seda rohkem on tunda terrassi magnetilist jõudu. Selles ei ole mitte midagi imestusväärset, sest terrass võib olla igaühe võlumaa, lummav oaas akna taga, lopsaka taimestikuga maapealne paradiis, mis tõmbab Sind rutiini eest peitu.

Aga et terrass oleks paik, kuhu on alati hea naasta, tuleb selle eest hoolt kanda igal aastal või paari aasta järel. Võib öelda, et meie heitlikus kliimas ei ole terrassile seda kõige “lemmikumat” sõpra –  kõrvetagu päike, ladistagu vihm või paukugu pakane, terrassilauad saavad ikka kannatada. Seepärast tasub olla teadlik terrassi õlitamisest.

Nii mõnelgi on jalge all tunda värske, uue puiduga terrassimaterjal, mida on eelnevalt tööstuslikult immutatud. Nagu uute asjadega ikka, ei ole seda ka ostes vaja hakata kohe värskendama, vastasel juhul võite materjali lihtsalt ära rikkuda. Äsja soetatud puitmaterjalis on juba immutusaine olemas, mis ei lase õlil sisse imenduda: terrassiõli kiht jääb vaid pinna peale ning võib hakata kooruma. Seepärast tasub eelnevalt tööstuslikult immutatud terrassilauda õlitada alles järgmine aasta.

Tuleb ette ka olukordi, kus avastad, et laudis on juba pude või halvemal juhul vajub jalg läbi. See on märk sellest, et õlitamine kahjuks ei päästa – pehkinud ja lõhenenud lauad tuleb lihtsalt välja vahetada. Kuna kurjajuur mädanik on üpris kerge edasi kanduma, on üsna tõenäoline, et ka ülejäänud lauad tuleb uued panna. See on aga suur samm oma aknataguse paradiisi poole, sest hilisem ilu on seda väärt.

Kõik saab ikkagi alguse…

…pesemisest! Puhastamine on tegevus, millest terrassi hooldus algab. Pinnale kogunenud liiva- ja kruusaterad, samblik, mustus ja puuvaik segavad õlitamist ning ei pruugi jätta soovitud tulemust. Lisaks tuleb eemaldada varem õlitatud terrassi puhul vana terrassiõli jäägid. Kasutades Tikkurila Terassi- ja Kalustepesu spetsiaalset pesuvahendit, parandad lõplikku tulemust silmnähtavalt. Lisaks valgendab nimetatud tootega pesemine ka tumenenud ja halliks muutunud puitu. Pesuvahendi vesilahus tuleb kanda pinnale ja lasta mõjuda 15–30 minutit, et see tungiks sügavale puitu ning avaks sealsed poorid. Hoia käepärast ka hari, millega näiteks samblikku eemaldada, ning survepesur, millega pinda loputada, kuid mitte liiga jõuliselt, sest tugev surve kahjustab puitu. Eeltöötluse jaoks sobib kerge pilvisus. Selleks, et pesuvahend pinnal liiga kiiresti ei kuivaks, on kaval nipp pind eelnevalt märjaks teha. Vajadusel korda pesu.

Terrassi pesemine õige vahendiga ei anna mustusele ja samblikule mitte mingit võimalust!

Pesemisele ja kuivamisele järgneb lihvimine. Kui kusagil on näha mõni karedam koht või ebatasus, tasub need kohad liivapaberiga kindlasti üle käia. Lihvimistolmust saad aga hõlpsasti lahti harja või niiske lapiga.

Kiire lihv ja tegudele!

Põhitegevus algab nüüd

Kui pestud ja lihvitud, siis on aeg hakata õlitama. Kui Sa ei tea, mida õlitamiseks valida, siis Tikkurilal on pakkuda laia valikut vee- ja lahustipõhiseid, valmistoonidena pruuni, musta ja halli ning toonitavaid (u 40 värvitooni) terrassiõlisid. Nii peaks igaüks leidma oma. UV-kiirguse vastased kaitseained ja värvipigmendid teevad tõhusat kaitsetööd, et mitte lasta terrassil niiskuse, pleekimise või pragunemise käes vaevelda. Toonid püsivad sealjuures kaua sügavad ja intensiivsed.

Kuna õli kihistub purgis, siis tuleks see purgi avamisel ja ka töö ajal korralikult põhjani läbi segada. Nii võid olla kindel, et terrass ei jää laiguline. Värvimaailma tootearendus liigub üha enam veepõhiste toodete suunas, sest nendega on mugavam töötada ja töövahendeid ning käsi saab veega puhastada. Samal ajal eelistavad paljud endiselt traditsioonilisi lahustipõhiseid puiduõlisid. NB! Tikkurila terrassiõlid võib otse pinnale kanda ja need ei vaja eelnevat kruntimist.

Tikkurila terrassi- ja aiamööbliõlid on terrassi suurimad sõbrad.

Iga töö lausa lendab käes, kui sobivad vahendid on tagataskust võtta. Väiksema terrassi või aiamööbli õlitamiseks leiad lahenduse Anza terrassipintsli (75 ja 120mm) kujul, mis jätab ühtlase õlikihi ning mahutab tavapintsliga võrreldes justkui imekombel 44% rohkem õli. Lisaks on sellel ka pikendusvars, mis võimaldab mugavalt püstiasendis töötamist, mistõttu selg ei jää kangeks.

 

Anza terrassipintsel on justkui võlumaailmast, mahutades 44% rohkem õli kui tavapintsel.

Väikese pintsliga suurt pinda aga ei kata – see ei ole lihtsalt ajaressurssi arvestades mõistlik. Selleks võta appi Anza uus 2-in-1 terrassipadi, mille laiusega saad korraga katta kaks terrassilauda. Komplektis on ka lihvtald. Terrassipadjaga õlitamine on kordades kiirem meetod ning jätab parajalt õhukese õlikihi pinnale. Siiski tasub jälgida, et ei tekiks laudade vahel liikudes üleminekukohti. Nii pintsli kui terrassipadjaga töötades tuleb üleliigne õli umbes 10–15 min jooksul peale õlitamist puuvillase lapiga pühkida. Vastasel juhul tunned hiljem, kuidas talla all midagi naksub või paksult pinnale kantud õlikiht võib hakata hiljem kooruma.

Terrassipadja lisavarustuses on ka lihvtald.

Kui tundub, et üldpind on valmis, siis tasub korraks pintslile otsa vaadata ja küsida: “kas otsad said ikka tehtud?”. Just terrassilaua saetud otsad on need, kust vesi pääseb kõige lihtsamini puitu ning asub niiskuse mõjujõul terrassi kahjustama. Hooletusse ei tasu jätta ka terrassilaua vahesid. Ükskõik, millist pinda parasjagu katad, Anza 3.3L kerge värvivanni mahutavus teeb Su töö oluliselt lihtsamaks. Haara sangast ja tunneta mugavust!

3.3-liitrine Anza värvivann lausa kutsub tööd tegema

Kui peaksid tahtma ka aia- või terrassimööblile värskenduskuuri teha, siis selle õlitamise etapid ja tooted on täpselt samad, mis terrassi õlitamisel. Maapealse paradiisi loomine algab seega põhjalikust ettevalmistusest – seda kõike selle nimel, et akna taga oleks hiljem üks koht, kus end suurepäraselt tunda.

Rohkem tooteinfot leiad www.tikkurila.ee. Küsi vajadusel nõuannet ka Värviliini infotelefonil 12011 või Livechatis. Anza terrassitooted ja Tikkurila puiduõlid on müügil ehituskauplustes üle Eesti! Leia tooted ka e-ehituspoodidest.

Videotest saad lihtsaid ning selgeid juhised, kuidas terrassi ja õuemööblit õlitada.

Jäta oma vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here